Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

Stan surowy zamknięty w 3 krokach

Stan surowy zamknięty w 3 krokach

Stan surowy zamknięty to kolejny kamień milowy w budowie domu. My swój stan surowy zamknięty osiągnęliśmy już dwa tygodnie temu. Dopiero teraz łapiemy oddech by podzielić się z Wami informacją. Jak zwykle podczas kluczowych prac budowlanych dopisała nam doskonała pogoda. Niespotykana, słoneczna, złota, polska jesień pozwoliła nam w kilka dni, w trzech krokach zamknąć dom przed zimą. Zobacz co musieliśmy zrobić by uzyskać stan surowy.

Krok 1 – ciepłe parapety

Pierwszym i najważniejszym krokiem by uzyskać stan surowy zamknięty jest montaż stolarki okiennej. Jest on również najbardziej kosztowny. Rozpoczęliśmy od instalacji tzw. ciepłych parapetów.

Co to są ciepłe parapety

Ciepłe parapety to nic innego jak kształtki w formie parapetu wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Nowoczesnego materiału termoizolacyjnego, który pozwala ograniczyć mostki cieplne na styku okna z murem.

stan surowy zamknięty profile podparapetowe XPS
Profil podparapetowy – Okno narożne w salonie

Wykonanie ciepłych parapetów wymagało by wszystkie otwory okienne zostały wyrównane zaprawą klejową. Następnie na wyrównanej powierzchni, z użyciem poziomicy laserowej ekipa montażowa osadziła przycięte na wymiar profile podparapetowe z XPS.

stan surowy zamknięty profile XPS
Profil podparapetowy – Okno w kuchni

Profil podokienny z XPS ułatwia również osadzenie okna podczas montażu. Gdy jest zamontowany, nie ma potrzeby stosowania listew podokiennych. Ramę okna osadza się bezpośrednio na profilu. Dodatkowo przykręca się ramę dyblami by szczelnie docisnąć oba elementy. Nie stosuje się w tym miejscu piany uszczelniającej. Oba elementy tworzą szczelną całość co zapewnia dodatkowe ocieplenie w tym newralgicznym miejscu.

Okno w sypialni

Montaż ciepłych parapetów pozwala ograniczyć ryzyko powstawania mostków termicznych na styku ramy okna z murem. Dzięki ich zastosowaniu do wnętrza budynku nie przenika wilgoć. W codziennym użytkowaniu brak jest uczucia podciągania chłodnego powietrza w okolicy parapetu.

Warstwowy montaż okien

Na szczelność połączeń okna z murem pracuje kilka warstw materiałów izolacyjnych:

 • profile XPS od spodu okna,
 • piana uszczelniająca między ramą okna i murem
 • taśmy paroizolacyjne osłaniające łączenie ramy okna z murem.

Ich zastosowanie podczas montażu nazywamy ogólnie montażem warstwowym.

Krok 2. Okna energooszczędne

Montaż okien to drugi krok by uzyskać stan surowy zamknięty. Jest to krok najciekawszy, bo jest:

 • najdroższy,
 • najcięższy w wykonaniu (ciężar pakietów szybowych i ram przekracza nawet 200 kg w przypadku dużych okien),
 • i daje najlepszy efekt wizualny (w końcu dom nabiera uroku).

Taśmy paroizolacyjne

Elementem dopełniającym warstwowy montaż okien oprócz profili podokiennych są taśmy paroizolacyjne. Taśmy klejone są do ramy okna i do krawędzi muru. Dzięki ich zastosowaniu para wodna, która skrapla się w wyniku różnicy temperatur nie przenika do wewnątrz budynku. Dodatkowo taśmy chronią przed degradacją pianę izolacyjną, która wypełnia przestrzeń między oknem a warstwą muru. Od momentu zastosowania taśm, piana nie jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu dłużej może pełnić swoją funkcję izolacyjną.

Naszym głównym celem jest zbudowanie domu energooszczędnego, takiego, gdzie wszelkie przegrody termiczne będą miały optymalnie ograniczone parametry przenikania ciepła. W tym również okna.

Mając na względzie powyższe wymagania szukaliśmy okien energooszczędnych (przeczytasz o tym w naszym następnym artykule). Zrezygnowaliśmy z dwóch okien (w garażu i kotłowni). W kilku miejscach zmniejszyliśmy również rozmiar okien.

Nadal jednak musieliśmy zakupić 10 okien do różnych pomieszczeń:

 • w salonie:
  • FIX,
  • przesuwne PSK,
  • narożne
 • w kuchni
  • nad blatem
  • balkonowe – wyjście na taras
 • w sypialniach
  • 4 okna o zmniejszonym rozmiarze
 • w garażu i kotłowni
  • jedno zmniejszone okno zamiast trzech

Krok 3. Zabezpieczenie pozostałych otworów.

Równocześnie z montażem okien pracowaliśmy nad zamknięciem pozostałych otworów drzwiowych oraz bramy garażowej.

Nie zdecydowaliśmy się na zakup i montaż drzwi oraz bramy garażowej z kilku powodów.

 • ryzyko uszkodzenia lub porysowania podczas wykonania instalacji wewnętrznych,
 • brak wylewki w garażu i ostatecznej wysokości podłogi,
 • brak zadowalających ofert cenowych na bramę garażową (czekamy na wiosenne promocje).

W związku z tym postanowiliśmy wykorzystać płyty OSB do zabezpieczenia otworów na zimę.

Wszystkie szczeliny dodatkowo uszczelniliśmy pianką montażową. Nie jest to rozwiązanie, które uchroni od zimowych mrozów. Będzie jednak wystarczające by ograniczyć dostęp do wnętrza okolicznym zwierzakom. Pozwoli również na wykonywanie instalacji wewnętrznych w najbliższych tygodniach, zanim na dobre przyjdą mrozy.

stan surowy zamknięty, brama garażowa z płyty OSB.

Stan surowy zamknięty – koszty

Na sumaryczne koszty wykonania stanu surowego zamkniętego składają się te poniesione dotychczas podczas budowy SSO oraz kolejne, które poniesione zostały na zakup i montaż okien oraz zabezpieczenie pozostałych otworów (bramy garażowej, drzwi wejściowych) przed zimą.

Koszt zakupu drobnych materiałów prezentujemy w poniższej tabeli.

OpisKoszt
Płyta OSB920 zł
Pianka montażowa50 zł
Kołki montażowe60 zł
SUMA1 030 zł

Koszty poniesione na stan surowy zamknięty i jego wykończenie będziemy notować w arkuszu Excel. W efekcie wszystkie koszty budowy i wykończenia domu do stanu deweloperskiego zawarte będą w jednym spójnym dokumencie. Mamy nadzieję, że to ułatwi Wam ich analizę.

Tym samym arkusz nie przedstawia już jedynie kosztów SSO. Dodajemy kolejną zakładkę o nazwie SSZ (stan surowy zamknięty). Znajdziecie w niej pozycje dotyczące m.in.:

 • okien,
 • instalacji wewnętrznych,
 • tynków,
 • wylewek
 • izolacji termicznej
 • zabudowy poddasza i sufitów podwieszanych.

Cześć z nich już ponieśliśmy w ostatnich dniach. Inne znamy z otrzymanych wycen. Te również zapisujemy!

Related Posts

5 Comments

 • Katarzyna

  Gratuluję kolejnego zakończonego etapu! Przymierzamy się z mężem do budowy własnego domu i zastanawia mnie na ile kobieta i przy jakich zadaniach może się zaangażować?

  • Mateusz Pawlik

   Cześć Katarzyna. Zaangażować się może i powinna od samego początku do końca. Czyli już od momentu wyboru działki, wyboru projektu jak również w późniejszych etapach samej budowy. Oczywiście nie chodzi o to by fizycznie pracować na budowie, to należy zostawić mocniejszym. Ale wszelkie kwestie wizualizacji przyszłego domu, dopilnowania szczegółów są ważne i bez kobiecej ręki mogą zostać zwyczajnie pominięte. Po prostu nikt nie zwróci uwagi, ekipa zrobi tak jak zwykle a mężowi będzie wszystko jedno. Ważne by był garaż! 🙂
   Zaangażowanie się kobiety w budowę jest bardzo trudne. Ciężko angażować się w dziurę w ziemi. Im dalej w las tym coraz bardziej własne 4 ściany domagają się dotyku kobiecej ręki.
   Z praktycznego punktu widzenia sądzę, że na pierwszym etapie warto z kobiecego punktu widzenia spojrzeć na okna, ich rozmiar, kolor stolarki. Później również kolory elewacji. Kształt i kolor dachówki również okażą się nie bez znaczenia. A wnętrze wiadomo, im dokładniej przemyślane przez kobietę tym lepiej.

 • Zbyszek

  Hej zachęcamy do pisania kolejnych raportów.
  Super się to czyta i gratuluję postępów.
  Na wiosnę mamy zamiar zacząć z G2.
  Więc każda podpowiedz czy informacja jest na wagę złota.
  Pozdrawiam

 • Kamila i Krzysiek

  Wspólnie z żoną rozpoczynamy budowę domu. Jesteśmy w trakcie „pochłaniania” Twojego bloga, ponieważ możemy znaleźć tu mnóstwo przydatnych informacji. Dzięki za to!
  W tym artykule wspominasz, że zrezygnowaliście z 2 okien. Czy taki fakt trzeba gdzieś zgłaszać jeśli mamy już pozwolenie na budowę?
  Pozdrawiamy

  • Mateusz Pawlik

   Cześć, dzięki za miłe słowo. Powoli przygotowujemy się do wrzucenia kolejnej porcji informacji i aktualności z okresu zimowego.
   Co do okien, to w naszym przypadku nie wymagało to zgłoszenia. Zgłoszenie jest konieczne gdy zmieniamy miejsce okna lub gdy go zwiększamy. W przypadku gdy okno likwidujemy, to nie ma potrzeby tego zgłaszać. Zmianę należy jedynie wpisać do dziennika budowy – robi to kierownik budowy.
   Ta sama zasada dotyczy zmniejszania okien. Zmniejszyliśmy okna na poddaszu i zostało to wpisane do dziennika budowy.
   Zgłoszenie konieczne jest w przypadku powiększania okien lub ich przesuwania w inne miejsce na ścianie – jest to tzw. zmiana istotna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *