Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#9 Dziewiąty raport z budowy

RzB#9 Dziewiąty raport z budowy

Kolejny, już dziewiąty raport z budowy, to podsumowanie prac, które w lipcu przybrały dość zaskakujące tempo. Znacznie przyspieszyliśmy. Zakończyliśmy etap trzeci budowy domu, którego realizacja planowana była w drugiej połowie miesiąca.

Na ściany parteru wykorzystaliśmy 19 palet Ytong uwzględniając podniesienie poziomu ścian o dodatkową warstwę bloczka.

Poniedziałek ekipa rozpoczęła od uszczelniania szalunków. Równocześnie trwało przygotowanie zbrojenia wieńca stropu.

Budowa stropu ze strunobetonu

Zaczęły pojawiać się pierwsze transporty z elementami stropu sprężonego.

dziewiąty raport z budowy - onaionbudujadom.com

Najdłuższe belki strunobetonowe zostały podane bezpośrednio na ściany. Ich gabaryty w ogóle nie zdradzają wagi. Jednak najdłuższe belki, 8,2m ważyły ponad 160 kg.

dziewiąty raport z budowy - onaionbudujadom.com
Ekipa nie czekała, szybko zaczęli układać kolejne belki na stropie garażu.

We wtorek dojechała kolejna partia pustaków stropowych Rectobeton co pozwoliło na ułożenie stropu praktycznie na całym budynku.

Pozostało już tylko dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy dobrze do siebie dolegają.

Wraz z zalewaniem stropu zaplanowaliśmy zalewanie słupów, oraz belek na parterze. Wymagało to odpowiedniego docięcia pustaków stropowych, Dzięki temu możliwe było odsłonięcie elementów zbrojenia umożliwiające dostarczenie betonu.

W środę prace skupiały się na dozbrojeniu całego stropu siatką zbrojeniową oraz na montażu kształtek wieńcowych w miejscach gdzie nie zostały wykonane szalunki. Na koniec dnia strop był gotowy do zalania. Jednak my umówiliśmy dostawę betonu na piątek. Wynikało to z zaplanowania jednego dnia zapasu, gdyby coś poszło nie tak. Na szczęście wszystkie elementy stropu dotarły na czas pomimo kilku drobnych przeszkód logistycznych u dostawcy.

W piątek z samego rana na placu budowy zameldowała się pompa do betonu. Zaraz za nią przyjechały kolejne transporty betonu B25 z drobnym kruszywem. Po trzech godzinach pracy strop był gotowy i wyrównany. Wieczorem beton już na tyle mocno związał, że można było chodzić już po płycie.

W weekend pogoda jak zwykle pomogła i dołożyła swoje 5 groszy. Dzięki przelotnym opadom nie musieliśmy wracać co kilka godzin na polewanie. Przez kilka najbliższych dni będziemy nadal polewać płytę wodą oraz czekać, aż beton uzyska pełną wytrzymałość.

Nasz dziewiąty raport z budowy jest zdecydowanie najkrótszy. Jednak efektem tych prac jest dotarcie do półmetka budowy SSO. Powoli przeglądamy oferty okien i przymierzamy się do zamknięcia przed zimą.

Koszty

Koszty jakie ponieśliśmy w tym tygodniu to głównie zakup dodatkowej partii stali zbrojeniowej. Jak się okazało, dzięki czeskiemu błędowi, zamiast zamówić 1500 Kg stali, pierwotnie zamówiłem 1050. W efekcie trzeba było zakupi dodatkowe 500 Kg stali. Co ważne, stal nie zdrożała od stycznia i udało się kupić ją w tej samej cenie. Dokupiliśmy również gwoździ, prętów gwintowanych i drutu wiązałkowego. Całość wydatków z tego tygodnia przedstawia tabela.

OpisKoszt
Stal zbrojeniowa fi121 731,97
Gwoździe78 zł
Pręty gwintowane645 zł
Drut wiązałkowy żarzony30 zł
Beton – zalanie stropu2 235,60 zł
Beton – słupy i belki żelbetowe parteru3 850,20 zł
SUMA8 570,87 zł

Harmonogram

Najbliższe tygodnie trwać będzie przerwa technologiczna, której celem jest maksymalne związanie betonu. Jeśli czas pozwoli to ekipa przed rozpoczęciem urlopu rozbierze część szalunków. Następnie przez okres dwóch tygodni robimy przerwę w budowie.

Z kolejnymi pracami wracamy około 5 sierpnia. Zaczniemy od budowy ścianki kolankowej i ścian szczytowych.

Related Posts

4 Comments

    • Mateusz Pawlik

      Cześć Natalia. W tekście artykułu napisałem, że musieliśmy dokupić 500Kg stali. 1700zł to kwota za stal 1500zł i dowóz 200zł.
      Koszt betonu uzupełnię. Na moment pisania artykułu nie był nam jeszcze dokładnie znany – rozliczenie z betoniarnią robiliśmy na koniec miesiąca. Koszt ten jest jednak ujęty w naszym arkuszu, tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *