Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#8 Kolejny raport z placu budowy.

RzB#8 Kolejny raport z placu budowy.

Czas na kolejny raport z placu budowy za okres 24-30 czerwca . Mija 4 tydzień prac budowlanych. Sporo udało się zrealizować w tym czasie. Prace znacznie ułatwił materiał i technologia ścian jakie wybraliśmy. Ale po kolei.

W poprzednim artykule wspominałem o pierwszej dostawie pustaków Ytong Forte 24 cm na ściany zewnętrzne parteru. Dzięki wcześniejszej dostawie, ekipa z samego rana zabrała się do pracy przy układaniu pierwszej warstwy ścian. Praca wymagająca sporej precyzji. Konieczne było bardzo dokładne ustalenie poziomu. by zniwelować wszelkie nierówności fundamentów.

Pustaki betonu komórkowego układane są na tzw. cienkiej spoinie. Warstwa zaprawy (kleju) jest na tyle cienka, że ściany wyglądają jakby pomiędzy kolejnymi pustakami w ogóle nie było żadnej dodatkowej warstwy. Sposób łączenia pustaków gwarantuje, że pomiędzy nimi nie będzie uciekać ciepło. Sama zaprawa Ytong do cienkich spoin również charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

kolejny raport z budowy - ściany parteru cienka spoina Ytong

Aby zbudować dom w tej technologii, koniecznie trzeba zadbać by już na pierwszym poziomie pustaki były ułożone równo względem siebie. Zatem niezbędna jest precyzja, co do milimetra. Wszelkie błędy, które zostaną na tym etapie popełnione, nie będą mogły być zniwelowane w kolejnych warstwach pustaków bez dodatkowego szlifowania każdego bloczka.

Izolacja pozioma

Pod pierwszą warstwę betonu komórkowego na każdej ścianie ułożona została gruba, atestowana folia izolacyjna (3mm) o szerokości 40 cm. Ma za zadanie odizolować ściany parteru od podłogi. Połączenie tej izolacji z folią na podłodze pozwoli zabezpieczyć dom przed wilgocią od gruntu. Projekt zakładał użycie papy termozgrzewalnej. Zrezygnowaliśmy z tego sposobu izolacji. Folię z fundamentów połączymy na zakładkę z dwiema warstwami folii, które pojawią się na chudym betonie podłogi.

Praca wre

Jak dotąd nasza ekipa wykazuje się całkiem niezłą sprawnością. W efekcie na koniec dnia w poniedziałek mieliśmy już troszkę więcej niż tylko pierwszą warstwę pustaków. Jeszcze wtedy nic nie wskazywało na to, że etap prac zaplanowany na 2 tygodnie uda się skończyć w kilka dni.

kolejny raport z budowy - pierwsza warstwa bloczka i troszkę więcej

We wtorek było już jasne, że 12 palet, które przyjechały w pierwszym transporcie to będzie zdecydowanie za mało na najbliższe dni. Zamówiliśmy kolejny transport. Do kolejnych 12 palet dołożyliśmy również pakiet startowy komina Shiedel Quadro Pro pod piec gazowy a także nadproża. Na parterze część otworów okiennych i drzwiowych ma zaprojektowane nadproże systemowe, pozostałe nadproża wykonywane są z betonu zbrojonego. W sumie na parterze potrzebne są nadproża na drzwi:

 • wejściowe,
 • do garażu,
 • do spiżarki,
 • oraz okno w garażu.

Problemy z dostawą

W środę dotarły kolejne palety z pustakami. Komin i nadproża nie zostały dostarczone. Dojechały również pustaki wentylacyjne ale nie takie, które były zamówione. Zamiast 3 otworów w pustakach były tylko dwa. Pojawiło się ryzyko, że bez tych materiałów budowlańcy nie będą mieli zajęcia. Jednak tam gdzie to było możliwe nadbudowali ściany. Równocześnie zaczęli kręcić zbrojenia i przygotowywać szalunki pod elementy żelbetowe parteru. Tych jest całkiem sporo:

 • opaska żelbetowa okna narożnego,
 • nadproża nad oknami tarasowymi,
 • nadproże nad oknami w kuchni,
 • słupy w garażu,
 • belka nad bramą garażową,
 • belka nad ścianą między garażem i kotłownią,
 • słupy w salonie i jadalni,
 • belki w salonie i jadalni.

Na potrzeby zbudowania szalunków na wszystkie elementy żelbetowe parteru niezbędne okazało się dokupienie kolejnych 2 kubików desek szalunkowych. W sumie wykorzystamy 5 kubików. Później ułożymy z nich podłogę na strychu, o ile uda się je wyczyścić z pozostałości betonu i będą się nadawały. Deski szalunkowe potrzebne będą również na poddaszu do szalowania takich elementów jak:

 • wieniec,
 • słupy ścianki kolankowej,
 • nadproża okien.

I po problemach

W czwartek prace przy ścianach trwały w najlepsze. Dotarły również brakujące elementy, czyli komin gazowy, nadproża oraz odpowiedni komin wentylacyjny.

W piątek ekipa rozpoczęła murowanie komina do poziomu stropu. Zamontowała nadproża oraz wyrównali wysokość ścian do jednego poziomu – nie obyło się bez błędów!

W sobotę prace głównie skupiały się na budowaniu szalunków pod elementy żelbetowe. Elementy żelbetowe parteru tworzą stabilną ramę podtrzymującą praktycznie całą konstrukcję domu.

Błędy, błędy, błędy…

Ku naszemu zdziwieniu, okazało się, że Panowie tak się rozpędzili z murowaniem, że ułożyli o jeden poziom bloczków za dużo. Tak samo zdumiony był szef ekipy. Pomieszczenia na parterze będą wyższe o 20 cm. Jest to nieplanowana zmiana w projekcie. Uznaliśmy jednak, że lepiej zostawić ściany niż skuwać ostatnią warstwę pustaków. Materiału i tak już nie odzyskamy.

Poziom parteru nieznacznie wyżej niż w projekcie. Zmiana nie planowana.

Nie ma tego złego…

Paradoksalnie wyższe o 20 cm ściany parteru mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Planujemy zamontować w domu wentylację mechaniczną z rekuperacją. Musimy w związku z tym wykonać sufit podwieszany, by nad nim schować kanały wentylacyjne. Dzięki wyższym ścianom, po zamontowaniu sufitu nie stracimy pierwotnej wysokości pomieszczeń, określonej w projekcie.

Co więcej szef ekipy uznając swój błąd zaproponował wykonanie konstrukcji sufitu we własnym zakresie. Przy okazji odbioru tego etapu prac zapisaliśmy w uwagach do protokołu zarówno opis błędu jak i sposób jego naprawy.

Stan prac na koniec tygodnia. Szalunki okna narożnego oraz podcienia nad tarasem.

Wnioski

Niestety nie da się dopilnować wszystkiego samodzielnie. Budowa domu trwa około 3 miesiące. Gdybyśmy chcieli cały ten czas spędzić na budowie, to zupełnie zmieniłby się charakter naszego zaangażowania. Prawdopodobnie konieczna byłaby rezygnacja z pracy. W takiej sytuacji nie budowalibyśmy już systemem zleconym a systemem gospodarczym, uczestnicząc aktywnie na każdym etapie prac.

Z pracy nie rezygnujemy, przecież jakoś trzeba pieniądze na budowę zdobyć. Jak wiadomo każdy grosz się liczy a w totka wygrywają nieliczni 😉

Jak zapobiec błędom na budowie

Nie da się ustrzec przed wszystkimi błędami. W szczególności w sytuacji, kiedy zlecamy pracę komuś innemu i nie jesteśmy odpowiedzialni za każdy szczegół. Stosujemy jednak kilka zasad:

 • codzienne wizyty na budowie o różnych porach dnia,
 • dokładne sprawdzanie z projektem realizacji prac, nawet w ich trakcie,
 • ciągłe zadawanie pytań o różne aspekty wykonywanych działań,
 • częsty kontakt z kierownikiem budowy,
 • wspólne z szefem ekipy planowanie w szczegółach kolejnych dni i zakresu prac.
 • codzienne zaglądanie do projektu.

Kierownik i szef ekipy w jednym

Mamy ten (dys?)komfort, że szef ekipy jest równocześnie kierownikiem budowy. Jest cały czas na miejscu prac, kieruje ekipą i równocześnie dba o zgodność z projektem, prawem budowlanym i standardami.

Oczywiście warto się do takiego prowadzenia budowy odpowiednio przygotować zarówno od strony mentalnej jak i weryfikując dotychczasową pracę takiego człowieka. Nasz wykonawca poświęcił nam sporo czasu, jeszcze zanim podpisaliśmy umowę. Mogliśmy zadać mu wiele pytań o samą budowę, technologię, pracowników, sposób prowadzenia prac. Pokazał nam również realizowane w tamtym czasie projekty. Nie mieliśmy wątpliwości, że będzie dobrze wykonywał obowiązki, które mu powierzymy.

Pomimo pojawiających się błędów uważamy, że szef i kierownik budowy w jednej osobie to dobre rozwiązanie. Czas pokaże, czy po zakończeniu budowy SSZ będziemy mogli również mówić o komforcie takiego podejścia.

Koszty

Wydawać by się mogło, że zakup materiału na ściany zewnętrzne zamyka katalog wydatków w tym etapie. Jak zwykle jednak pojawiają się dodatkowe koszty. Związane są jednak sztywno z tzw. materiałami drobnymi, których nie chcieliśmy kupować z wyprzedzeniem. Ich koszt na przestrzeni kilku miesięcy pewnie się zmienił, lecz nie wpływa znacząco na całość kosztów budowy.

OpisKoszt
Deski szalunkowe (2 kubiki)700 zł
Styropian 2,6 m212 zł
Pustaki BK 20cm x 10cm (ostatnia warstwa ściany)684 zł
Nadproża (również na otwory drzwi wewnętrznych w całym domu)1887,48 zł
Pustaki wentylacyjne 36 szt.468 zł
SUMA3751,48 zł

Część z kosztów w powyższej tabeli wynika z rzeczywistych dostaw materiałów. Jednak tutaj muszę się wytłumaczyć, bo w rzeczywistości sumaryczna kwota do zapłaty była niższa. Stało się tak dlatego, że wcześniej, w zimie zakupiliśmy przewody kominowe na potrzeby kominka w salonie. Później zrezygnowaliśmy z budowy kominka. W związku z tym dostawca skorygował pierwotną fakturę o wartość materiałów na komin. Kwotę tą wykorzystaliśmy częściowo na zakup nadproży i przewodów wentylacyjnych. W tym tygodniu w rzeczywistości wydaliśmy kwotę 1396 zł.

Całość kosztów aktualizujemy również w naszym arkuszu kosztów SSZ 2019. Do sumarycznej kwoty za etap parteru brakuje już tylko kosztów betonu elementów żelbetowych. Te podamy w najbliższych dniach na naszym profilu na Facebooku.

Harmonogram

Najbliższy tydzień to czas przerwy w pracach na naszej budowie. Ekipa przechodzi na inny projekt. W tym czasie powoli będziemy zwozić materiały na strop prefabrykowany Rector. Musimy również podliczyć ile kubików betonu będziemy musieli zamówić na wszystkie elementy żelbetowe parteru oraz strop. Kolejny raport z placu budowy pojawi się więc za 2 tygodnie.

Chcemy poznać Twoje zdanie

Czy zrobiłbyś coś inaczej. Jak sądzisz, czy lepiej dobrze żyć z ekipą i przymknąć oko, czy należało nakazać rozbiórkę ostatniej warstwy ścian i oczekiwać pokrycia kosztów? Napisz nam co myślisz o tym etapie prac.

Related Posts

9 Comments

  • Mateusz Pawlik

   Dominik, bardzo fajnie. Cieszymy się, że dołączasz. Już w niedzielę pojawi się kolejny raport z budowy a później nowe artykuły, pracujemy m.in. nad opisaniem technologii stropu, którą wybraliśmy.

  • Mateusz Pawlik

   Użyliśmy innych pustaków niż w projekcie, mają inne wymiary. Ale z moich wyliczeń przed zakupem wychodziło mi 1380 pustaków H+H. Jakieś 38 palet. Wyliczenia robiłem z rzutów projektu i nie wziąłem pod uwagę elementów żelbetowych. W efekcie zamówiliśmy o 5 palet za dużo. Dzisiaj wziąłbym taką ilość jak w kosztorysie + 2 palety bo zdarzają się pęknięte bloczki lub powstają odpady, których nie da się wykorzystać.

   • Nick

    Dzięki za informacje, pytam ponieważ w projekcie występują pewne nieścisłości np. w części opisowej jest wzmianka o ścianach z G-K a właśnie w kosztorysie czy zestawieniu materiałów są już bloczki. Z wyliczeń wyszło mi podobnie jednak człowiek zawsze może się pomylić czy czegoś nie uwzględnić, a później czasem trudniej coś domówić a już napewno kosztowniej 🙂

    • Mateusz Pawlik

     Zgadza się, w projekcie jest ujęte więcej materiałów niż rzeczywiście powinny zostać użyte. Z tego co wiem, to część osób buduje ścianki na poddaszu z G-K ale my uznaliśmy, że lepiej jak będą murowane z tego samego budulca. Wybraliśmy Ytong Forte 11,5cm o gęstości 600. Dzięki temu łatwiej będzie na ściankach działowych coś powiesić.

 • Marta

  my również będziemy instalować rekuperacje i tak się zastanawialiśmy jak będą instalowane kanały wentylacyjne. czy nie ma innej techniki niż ciągnąć kanały pod sufitem? myśleliśmy że będą one w podłodze z drugiej strony my również podjęliśmy decyzje ogrzewania podłogowego w całym domu. Obecnie jesteśmy na etapie załatwiania formalności. Będziemy się budować systemem zleconym tzn ekipe mamy do SSO (robocizna z materiałami) bo kompletnie się nie znamy na budownictwie 🙂 Super blog będę obserwować ;).
  Gdzie się dokładnie budujecie? Jaki macie metraż domu?

 • Artur

  Witam,
  Rozmawiałem z jednym z wykonawców rekuperacji mówił o styropianie 8 centymetrowym zamiast 5 cm na ukrycie kanałów wentylacyjnych nie była to dla was tańsza opcja niż podwieszanie sufitu na całym parterze?

  • Mateusz Pawlik

   Cześć,

   W tamtym okresie, gdy pisałem artykuł rzeczywiście zamierzenia były takie by kanały wentylacyjne poprowadzimy nad sufitem podwieszanym parteru. Jednak na etapie projektu wentylacji mechanicznej nasze plany zostały zweryfikowane. Problematyczne okazało się ominięcie belek konstrukcyjnych na parterze. Wiercenie w elementach żelbetowych odpadało. Prowadzenia kanałów poniżej tych elementów oznaczałoby brak możliwości ich ukrycia nad sufitem podwieszanym.
   Ostatecznie zdecydowaliśmy się na poprowadzenia kanałów wentylacyjnych po podłodze poddasza i przewierty w stropie.
   Co do wysokości styropianu, w naszym przypadku wystarczyła wysokość 6cm (kanały Vasco). Wysokość podnieśliśmy o 1cm w stosunku do projektu. Nie wpływa to jednak na wysokość ostatniego schodka. Cały poziom podłogi podnieśliśmy zarówno na parterze jak i na poddaszu o 1cm. Ważne było by już na etapie montażu okien ustalić poziom okna przesuwnego na odpowiedniej wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *