Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#7 Raport z budowy 10.06 – 16.06

RzB#7 Raport z budowy 10.06 – 16.06

To już siódmy raport z budowy i kolejny tydzień naszych intensywnych działań. Następna porcja informacji o zaawansowaniu prac i kosztów budowy. Zbliża się moment podsumowania kosztów budowy stanu zerowego – fundamentów i podłogi na gruncie.

Zanim jednak do tego dojdziemy zobacz zakres prac jaki udało się wykonać w ostatnim tygodniu.

Zalanie fundamentów

W poniedziałek z samego rana zgodnie z umówionym terminem nasza zaprzyjaźniona już betoniarnia z Niepołomic dostarczyła zamówioną ilość betonu.

Na zalanie ław fundamentowych i fundamentów zużyliśmy 26 kubików betonu.

Do zakończenia stanu zerowego potrzebować będziemy kolejne 10 kubików chudego betonu (typ B10) na podłogę. Zalewanie podłogi zaplanowaliśmy na najbliższy poniedziałek – 17 czerwca.

Izolacja fundamentów

Wtorek to głównie praca przy izolacji fundamentów oraz praca koparki. Ekipa pomalowała zewnętrzne fundamenty masą Izohan dysperbit. Słońce grzało ostro więc udało się jednego dnia nanieść 2 warstwy masy. Szybko schła. Masa jest bardzo wydajna więc z zakupionych 80kg zużyliśmy tylko 50kg (dwa i pół wiaderka).

Ułożenie i zasyp drenażu

Na etapie adaptacji projektu architekt założył konieczność wykonania drenażu. Deszczowy maj utwierdził nas w tym, że drenaż fundamentów to konieczność. Grunt na naszej działce to praktycznie w całości glina. Słabo przepuszczalna gleba oznacza, że woda długo zalega na działce. Na potrzeby ułożenia drenażu koparka musiała poszerzyć wykop wzdłuż fundamentów.

Wykop wykonaliśmy w połowie wysokości fundamentu. Badania geotechniczne pokazały, że na wysokości fundamentów nie ma cieków wodnych. Oznacza to, że woda, która występuje na działce, to woda pochodząca z bieżących opadów. Ułożenie rur drenażowych ponad ławami pozwoli odprowadzić wodę wcześniej. Nie chcemy sprowadzać jej aż do poziomu ław fundamentowych.

fonaionbudujadom- raport z budowy, undamenty pomalowane dysperbentem

Sprawność ekipy budującej pozwoliła by na koniec dnia fundamenty były ocieplone i zabezpieczone folią kubełkową i częściowo obsypane ziemią.

Do izolacji fundamentów użyliśmy płyt XPS o grubości 15cm i współczynniku λ = 0,036 W/m2. Jest to niebieska płyta ze styroduru firmy Ravatherm, odporna również na działanie wody.

fundamenty - folia kubełkowa

Zostały również przygotowane szalunki pod rozsyp kamienia drenarskiego, tak by nie mieszał się z ziemią podczas prac i zasypu fundamentów.

Warstwy drenażu zostały wykonane następująco:

 • pierwsza warstwa kamienia typu otoczak (8-16mm) – ok 20cm,
 • rura drenażowa w otulinie,
 • druga warstwa kamienia – ok 30cm,
 • geowłuknina,
 • ziemia.

W najwyższym punkcie rury drenażowej w rogu domu została również zamontowana studzienka rewizyjna, która pozwoli przepłukać drenaż w razie potrzeby.

folia kubełkowa i ułożenie rury drenarskiej

Poprowadzenie rury drenażowej wokół fundamentów pozwoli odprowadzić nadmiar wody z gleby do dedykowanej studni chłonnej. Do tego celu wykorzystamy studzienkę wodomierzową. Gdy tylko wodomierz zostanie przeniesiony do budynku, studnię pogłębimy o dodatkowe kręgi i wepniemy do niej rury drenażowe. Będzie to niestety wymagać dodatkowych prac koparki, ale chcemy wykorzystywać tą wodę do podlewania ogrodu. W pewnym stopniu woda, którą wykorzystamy do podlewania wróci drenażem do studni. Ograniczymy tym samym konieczność wykorzystania wody z wodociągów do podlewania trawnika.

Zasyp fundamentów

W czwartek koparkowy Rafał wykonał zgrabny zasyp rury drenażowej drugą warstwą otoczaka oraz zasyp fundamentów. Swoją drogą wykonał sporo solidnej pracy. Polecam!

Konieczne okazało się również zebranie dodatkowej warstwy ziemi wewnątrz fundamentów. To jeden z głównych błędów jakie popełniliśmy w trakcie realizacji etapu zero: zbyt mała warstwa zebranego humusu przed rozpoczęciem prac budowlanych. W podsumowaniu etapu zero dokładnie opiszę jak doszło do tego błędu.

Stała dostępność koparki pozwoliła nam na sprawne rozwiązanie tego problemu Dodatkowe 15cm ziemi zebranej z wnętrza fundamentów wykorzystaliśmy do obsypania fundamentów po stronie zewnętrznej.

investkop - realizacja Sułków dom jednorodzinny - raport z budowy onaionbudujadom.com

Również w czwartek udało się zasypać fundamenty wewnątrz na powierzchni garażu i zagęścić nawierzchnię pod chudziaka.

Wyprowadzenie przepustów kablowych

Bezpośrednio przed zasypem zostały wprowadzone dodatkowe peszle umożliwiające rozprowadzenie elektryki na zewnątrz budynku z miejsca gdzie planujemy rozdzielnicę elektryczną. Wcześniej na etapie budowy fundamentów w wyznaczonych miejscach ekipa zabudowała rury przepustowe. Ograniczymy w ten sposób konieczność kucia ścian i narażania się na mostki termiczne.

Zaplanowane wyjścia pozwolą na:

 • sterowanie bramą wjazdową,
 • instalację domofonu,
 • zasilanie pompy do studni,
 • zasilanie elektryczne na ogrodzie
 • instalację światłowodu,
 • odprowadzenie ścieków.

Świadomie podjęliśmy decyzję o rezygnacji z kominka w salonie. W związku z tym nie przygotowaliśmy przepustu na potrzeby doprowadzenia powietrza.

Przepust doprowadzający powietrze przyda się pod instalację kominka z zamkniętą komorą spalania. Warto go zabudować w podłodze by później nie kuć ścian i narażać się na powstawanie mostków termicznych

Kanalizacja

W piątek w oczekiwaniu na kolejną dostawę piasku ekipa wykonała kanalizację. W związku ze zmianami jakie planujemy w ustawieniu kuchni, wprowadziliśmy również zmiany w kanalizacji by niepotrzebnie prowadzić dodatkowe odpływy ścieków. Zrezygnowaliśmy również z umywalki w garażu więc nie wykonaliśmy dodatkowego odpływu.

Dokładne przeczytanie projektu kanalizacji pozwoli przewidzieć ewentualne zmiany w miejscach gdzie mają być zbudowane odpływy i zaoszczędzić na materiałach.

Do zasypu fundamentów zużyliśmy ponad 30 ton piasku. Po jego zagęszczeniu uzyskaliśmy warstwę o wysokości minimalnej, zalecanej w projekcie, czyli 20cm.

zagęszczona podsypka
Zagęszczona podsypka piaskowa – 20cm. Salon i jadalnia widok z kuchni.

Kierownik budowy zaproponował by dodatkowo pod chudy beton ułożyć folię izolacyjną. Taką samą folię ułożymy ponownie na chudy beton przed ułożeniem styropianu podłogi.

zabezpieczenie folią pod chudziakiem - raport z budowy

Podsumowanie

Praca wykonana w tym tygodniu bardzo nas cieszy bo udało się zrealizować wszystkie zaplanowane roboty w krótszym czasie. Na etapie budowy fundamentów bardzo ważna była nasza obecność. Dzięki temu wiele decyzji mogliśmy podjąć samodzielnie, nie zostawiając miejsca na spontaniczne działanie ekipy budującej. W szczególności mam tutaj na myśli:

 • rozprowadzenie przepustów kablowych w ścianach fundamentów,
 • sposób układania płyt XPS z ograniczeniem ilości szczelin między nimi,
 • rozprowadzenie kanalizacji zgodnie z docelowymi potrzebami.

Koszty

Etap fundamentów został już praktycznie zrealizowany w 99%. Dzisiaj właściwie znamy już całościowy koszt realizacji etapu zerowego. Czekamy jeszcze tylko na wylanie chudziaka na podłogę. Do czasu związania betonu będzie trwała przerwa technologiczna, ok 7 dni. W tym okresie wykonamy dokładną analizę i podsumowanie kosztów. Wskażemy również miejsca, w których mogliśmy poszukać oszczędności na tym etapie.

W między czasie w tabeli podsumowujemy wydatki tego tygodnia. Zakupiliśmy głównie materiały do kanalizacji i drenażu oraz piasek do zasypu. W związku z dość nisko wypadającym punktem zero, podnieśliśmy ściany fundamentów o dodatkową warstwę pustaka. Na te potrzeby dokupiliśmy 32 pustaki. Z całej dostarczonej partii pustaków (482 szt) dziesięć elementów było uszkodzonych i nie nadawało się do murowania:

OpisKoszt
Materiały do drenażu2025 zł
Rury kanalizacyjne1040 zł
Pustaki szalunkowe – dodatkowe905 zł
Klej do styroduru203 zł
Piasek zasypowy2500 zł
Praca koparki 1500 zł
Robocizna – drenaż2500 zł
SUMA:10 673 zł

Koszty tego tygodnia tradycyjnie uwzględniamy w naszym arkuszu. Bardzo ciekawie zmienia się wykres kosztów poszczególnych etapów po zaktualizowaniu wydatków poziomu zerowego.

Harmonogram

W najbliższym tygodniu planujemy to zalanie podłogi na gruncie w poniedziałek. Przez kolejne 7 dni będzie trwała przerwa technologiczna. W tym czasie będziemy polewać beton podłogi wodą by miał odpowiednią wilgotność i nie spękał nadmiernie. Będzie to o tyle trudne, że przy obecnie panujących temperaturach woda będzie dość szybko odparowywać z nagrzanej płyty. Planujemy polewanie betonu co dwie godziny.

Równocześnie planujemy uporządkować teren wokół budowy. Wyrównać poziom gruntu od strony ogrodu i zasypać wjazd na działkę, który wcześniej przygotowaliśmy na potrzeby dostawy więźby i stali. Po zasypaniu obecnego wjazdu i wyrównaniu terenu w tym miejscu, przeniesiemy bramę wjazdową w miejsce docelowego wjazdu na działkę.

W sobotę zaplanowana jest dostawa pierwszej partii bloczków betonu komórkowego Ytong Forte 24cm na ściany zewnętrzne parteru.

Kolejny raport z budowy pojawi się za dwa tygodnie. W międzyczasie zapraszamy na naszą stronę na na Facebooku. Pokażemy tam postępy prac na działce wokół domu.

Jeśli ten cykl jest dla Ciebie wartościowy zostaw nam komentarz.

Related Posts

3 Comments

 • Tomek

  Witam,
  na zdjęciach wygląda jakby izolacja pionowa desperbitem na ścianie fundamentu była zrobiona tylko od zewnętrznej strony, dlaczego? Fundament powinien być zabezpieczony z obu stron, szczególnie w Pana przypadku.

  • Mateusz Pawlik

   Cześć,
   Tomek, zgadza się, na wewnętrzne ściany nie nałożyliśmy masy dyspersyjnej. Dlaczego tak zrobiliśmy piszemy w najbliższym artykule, w którym podsumowujemy cały zakres prac dotyczący poziomu zero. Zapraszam do zapisania się na newsletter.

 • Kolejny raz potwierdza się stwierdzenie, że najlepiej samemu wszystkiego dopilnować. Najgorsze co może się stać to przypadkowość albo inwencja twórcza ekipy. Nadal podziwiam te posty, Tworzycie mega kompendium dla potencjalnego chętnego do budowy domu. Nawet jeśli będzie chciał robić po swojemu, to tutaj może się zainspirować. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *