Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#6 Raport z budowy 03.06 – 09.06

RzB#6 Raport z budowy 03.06 – 09.06

Rozpoczęliśmy budowę domu! Przyszedł czas na podsumowanie kosztów prac tego pracowitego tygodnia i kolejny raport z budowy.

W poprzednich raportach opisywaliśmy przygotowania terenu budowy do wbicia pierwszej łopaty. Ze względu na deszczową pogodę przesuwaliśmy rozpoczęcie prac w terenie. W tym tygodniu wyszliśmy z ziemi. Ale, po kolei.

Dzień 1 – poniedziałek

Z samego rana ekipa w liczbie czterech zjawiła się w pełnej gotowości do działania. Zaczęli bez zbędnego kręcenia nosem. W kilkanaście minut zbudowali sobie ławki na zbrojenie i w szybkim tempie gięli i skręcali kolejne pręty.

ławka na pręty zbrojeniowe

Przed godziną ósmą pojawił się geodeta w celu wytyczenia budynku. Sprawne ustawienie ławic przez ekipę pozwoliło oznaczyć w terenie wszystkie osie budynku oraz miejsca, w których staną słupy żelbetowe.

wytyczone fundamenty

Około godziny 13:30 dojechała kolejna partia stali. Nie obyło się bez przepychanek z kierowcą. Pręty zbrojeniowe mają długość 12 metrów i transportowane są przy pomocy koziołka. Trudno więc wykręcić się z takim ładunkiem w terenie. Kierowca nie miał ochoty na kłopotliwe manewry. Niestety, z własnej winy dostawca musiał przywieźć pręty, których nie dostarczył za pierwszym razem. Na jego nieszczęście, tym razem również nie dowiózł całej partii stali i będzie musiał przechodzić trzeci raz przez tą samą ciężką przeprawę z wjazdem na działkę. Zwykłe czteroosiowe ciężarówki bez problemu manewrują po naszym placu budowy.

Pomimo walki z kierowcą, ekipie udało się do końca dnia przygotować większość zbrojenia fundamentów. Pierwotnie założyliśmy, że zalewanie ław fundamentowych odbędzie się w trzeci dzień pracy. Tymczasem pomimo oczekiwań na brakujące pręty już we wtorek moglibyśmy zalewać ławy fundamentowe.

Gdy już było wiadomo, że zbrojenie będzie gotowe, nie było możliwości zmiany terminu dostawy betonu na wcześniejszy. W związku z tym wtorek był dniem, w którym ekipa nie pracowała.

Dzień drugi – środa

Kolejny dzień prac na budowie to przede wszystkim praca koparki przy wykopie fundamentów. Gdy te były gotowe, ekipa ułożyła folię izolacyjną, na niej elementy zbrojenia.

Całość prac możecie zobaczyć na filmie poniżej:

W porównaniu do kosztorysu dostarczonego przez Archon+ zaoszczędziliśmy na tych pracach ponad 4 kubiki betonu. Jak to możliwe? Projekt W zdrojówkach G2, który realizujemy zakłada, że ławy fundamentowe zostaną wylane na podkładzie z tzw. hudego betonu (typ B10. My jednak nie wykonaliśmy tego elementu ze względu na warunki glebowe. Po prostu jakość terenu tego nie wymagała co potwierdził kierownik budowy i badania geotechniczne wykonane na etapie adaptacji projektu.

Ławy wylaliśmy bezpośrednio do ziemi, wcześniej układając folię na potrzeby izolacji przeciwwilgociowej od gruntu.

Dzień 3 – czwartek.

Mieszanka betonu C20 użyta do ław fundamentowych wiąże dość szybko. W związku z tym już w czwartek rano można było powoli wchodzić na ławy.

Przed godziną siódmą rano dostawca przywiózł 9 palet bloczków szalunkowych i rozstawił je między fundamentami za pomocą HDS. Dzięki temu ekipa nie musiała nosić ich z odległego miejsca. Mogli skupić się na przygotowaniu fundamentu.

raport z budowy - onaionbudujądom.com widok fundamentów przed zalaniem betonem
Dwie warstwy pustaków szalunkowych wymurowane na koniec trzeciego dnia prac.

Dzień 4 – piątek

W ostatni dzień pracy w tym tygodniu ekipa wykonała całość murów z pustaków szalunkowych. Między każdą warstwą pustaków zostało zawiązane zbrojenie. Na ostatniej warstwie dodatkowo przygotowano wieniec by wzmocnić konstrukcję fundamentu.

W ostatniej warstwie pustaków wyprowadzone zostały przepusty na kable elektryczne, kanalizację i światłowód. Nasz dom z założenia ma być energooszczędny. Prowadzimy wszelkie przepusty na poziomie fundamentów by maksymalnie ograniczyć otwory w ścianach domu. Tworzyłyby niepotrzebne mostki termiczne.

W ostatniej warstwie pustaków przygotowane zostały przepusty na kable elektryczne i światłowód
przepust rury kanalizacyjnej w fundamencie
Przepust rury kanalizacyjnej w fundamencie.

Na koniec udało się przygotować również szalunki słupów żelbetowych. Dzięki temu mamy fundament gotowy na zalanie betonem.

w zdrojówkach g2-fundamenty

Koszty

Większość kosztów tego tygodnia ponieśliśmy znacznie wcześniej. Materiały takie jak stal zbrojeniowa oraz pustaki na ściany fundamentów zakupiliśmy w zimie chcąc uniknąć podwyżek cen materiałów. Deski szalunkowe również zostały nabyte wcześniej wraz z więźbą dachową. Materiały drobne zgromadziliśmy przed rozpoczęciem budowy, o czym pisałem w poprzednim raporcie. Rzeczywiste wydatki jakie ponieśliśmy w tym tygodniu dotyczyły dostawy betonu i pracy koparki.

OpisKoszt
Tyczenie budynku600 zł
Koparka850 zł
Folia izolacyjna pod ławy fundamentowe363,75 zł
Beton na ławy fundamentowe4082,40 zł
Pianka izolacyjna do fundamentów58 zł
Rury przepustowe25 zł
Wąż ogrodowy69 zł
SUMA6048,15 zł

Do kosztów fundamentów będziemy musieli doliczyć wykonanie odwodnienia. To koszt, którego wcześniej nie planowaliśmy. Jednak ze względu na rodzaj gleby jaką mamy (glina) woda opadowa bardzo długo zalega na działce pod powierzchnią. Jej odprowadzenie jest więc konieczne.

Do gromadzenia wody z drenażu wykorzystamy studzienkę wodomierzową, którą już mamy na działce. Po przeniesieniu wodomierza do wewnątrz domu podepniemy rury drenażowe do studzienki.

Podsumowanie

Koparkowy, bardzo sensowny facet dobrze dogadywał się z ekipą. Dzięki dobrej współpracy operator koparki nie musiał przerywać pracy przy kopaniu fundamentów (z wyjątkiem przerwy śniadaniowej). My oszczędziliśmy w ten sposób 50 zł. Nie jest to jakaś znacząca kwota ale zgodnie z zasadą uwzględniamy tą oszczędność w naszym pliku kosztów SSO. Planowo praca koparki przy wykopie fundamentów miała nas kosztować 900 zł.

Zmieniliśmy również w wysokość fundamentów. Ilość pustaków szalunkowych zmieniła się z 350 na 470. Tą różnicę również uwzględniamy w pliku z kosztami SSO.

Harmonogram

W przyszłym tygodniu w planie do wykonania są następujące prace:

 • zalanie pustaków szalunkowych betonem,
 • izolacja przeciwwilgociowa fundamentów,
 • izolacja termiczna,
 • zasyp i zagęszczenie fundamentów piaskiem,
 • wylanie betonu na podłogę na gruncie,
 • zamówienie stropu gęsto żebrowego.

Pogoda zapowiada się bardzo upalna. Mamy nadzieję, że ekipa nie zejdzie z tego powodu z budowy. Ale mamy też świadomość, że przy upale prace idą wolniej możemy nie zdążyć z realizacją planów. Oby wszystko udało się wykonać zgodnie z założeniami.

Jeśli masz pytania do tego etapu prac zadaj nam je w komentarzu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. Z pewnością wielu szczegółów nie udało się zamieścić bezpośrednio w powyższym wpisie.

Related Posts

6 Comments

 • SN

  Pytanie: Czy fakt kupienia pewnych rzeczy zimą, żeby uniknąć podwyżki ceny, coś dało w kontekście oszczędności? Czy cena tych rzeczy faktycznie podskoczyła i czy wyliczył Pan ile jest oszczędności ?

  Pozdrawiam

  • Mateusz

   Zdecydowanie tak, będę o tym pisał przy najbliższej okazji. Prawdopodobnie gdy trafimy w jakąś przerwę technologiczną. Ale tak na szybko sprawdziłem ceny w składzie, w którym kupiłem beton komórkowy Ytong i klej. Gdybym zakupił ten materiał bezpośrednio przed budową, np. dzisiaj, to za tą samą ilość materiału na ściany zewnętrzne i wewnętrzne zapłaciłbym ponad 5000zł więcej.
   Jedyne co staniało od czasu gdy kupowałem materiały, to styropian. A tego akurat jeszcze nie kupiłem. Nie jestem pewny jaka tu jest tendencja ale mam wrażenie, ze ceny rosną na jesieni gdy izoluje się przed zimą i często kończy się sezon budowlany.

   • Piękna oszczędność – 5000zł! Gratuluję. Ciekawa jestem czy ta tendencja styropianu idzie w parze z innym nieanalizowanymi jeszcze materiałami. Niezłe kompendium tu powstaje, świetny pomysł!

    • Mateusz Pawlik

     Marysiu, w najbliższych dniach wykorzystamy przerwę technologiczną na budowie by przeanalizować pozostałe ceny zakupionych wcześniej materiałów. Myślę, że uda się dość precyzyjnie ustalić różnicę.

 • Zibi

  Witam.
  Wielki szacunek i podziekowanie za pomysl i prowadzenie takiego bloga, ktory z pewnoscia wielku osobom pomoze i otworzy oczy na wiele aspektow.
  Doceniam drobiazgowe i rzetelne, na miare swojej wiedzy podejscie do tematu, zwazwszy, ze jest Pan informatykiem, a nie osoba jakkolwiek zwiazana z budowlanka.
  Konkretne informacje, podane w przystepnej formie. Poza dawka wiedzy zwzczajnie dobrze sie czyta. Tak trzymac i powodzenia w dalszych pracach. Pozdrawiam

  • Mateusz Pawlik

   Zibi dziękuję za miły komentarz. To prawda, że nasza wiedza jest dość ograniczona i nigdy nie będzie równa wiedzy wieloletnich praktyków w branży. Mamy jednak pewność, że również Ci uznani praktycy budujący domy na co dzień, często popełniają błędy i zaniechania. Warto wtedy zasięgnąć opinii innych budujących inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *