Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#4 Raport z budowy 20.05 – 26.05

RzB#4 Raport z budowy 20.05 – 26.05

Mija miesiąc odkąd zaczęliśmy cykl raport z budowy. Z powodu pogody ekipa ma lekkie opóźnienia i niestety przesuwamy start budowy o kolejne kilka dni. Liczymy, że jednak uda się zacząć w nadchodzącym tygodniu.

Kolejna zmiana planów

Planowo, zgodnie z umową, powinniśmy zacząć dopiero 17.czerwca. Jednak dzięki pogodnej wiosennej aurze budowlańcy zaoszczędzili troszkę czasu na innych budowach i chcieli zawitać na u nas 3 tygodnie wcześniej. Mamy więc jeszcze troszkę czasu i nie specjalnie martwią nas opóźnienia.

Formalności przed rozpoczęciem budowy

Ubiegły tydzień poświęciliśmy głównie na domykanie formalności.

W poniedziałek, na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych zgłosiłem ten fakt w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego w Wieliczce. Procedura jest dość prosta. Ze strony nadzoru pobrałem odpowiednie druki do wypełnienia i podpisania. Komplet dokumentów złożonych w nadzorze to:

 • zawiadomienie o rozpoczęciu prac budowlanych,
 • kopia decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków,
 • kopia zaświadczenia o nadaniu uprawnień do kierowania pracami budowlanymi,
 • kopia zaświadczenia o przynależności do izby inżynierów budownictwa.

Tyczenie budynku

Również w poniedziałek dzięki uprzejmości geodety wytyczyliśmy wszystkie osie budynku oraz docelowy poziom zero, na którym zgodnie z projektem ma być podłoga z posadzką.

onaionbudujadom.com - wytyczenie osi budynku.

Wygląda na to, że będziemy musieli „podnieść się” o około 30cm. Już na etapie adaptacji projektu mieliśmy świadomość, że na szerokości domu jest różnica poziomów sięgająca 50cm. W terenie bez pomiarów zupełnie nie widać tej różnicy. Działka tylko z pozoru jest płaska. Zastanawiam się o ile wzrosną koszty budowy fundamentów. Oczywiście jeśli się pojawią to uwzględnimy je w naszym arkuszu kosztów SSO. Który możesz pobrać poniżej.

Dziennik budowy

Kolejną kwestią formalną, która dotychczas pozostawała niezałatwiona był zakup i rejestracja dziennika budowy. Spędziłem ok 2 godziny poszukując dziennika w sklepach budowlanych i księgarniach. Ostatecznie nabyłem go w znanym niebiesko-żółtym markecie budowlanym w cenie nie za niskiej ale chyba też niespecjalnie wysokiej. Biorąc pod uwagę jak ważny z punktu widzenia budowy jest ten dziennik cieszę się, że udało mi się domknąć ten temat dość szybko.

Rejestracja dziennika budowy w starostwie odbyła się w mgnieniu oka. W ciągu 10 minut pracownik starostwa przybił pieczątkę na każdej stronie dokumentu oraz wypełnił danymi stronę tytułową. A dookoła wciąż słychać głosy o niesprawnych urzędach, zupełnie nie rozumiem dlaczego 😉

Dziennik budowy będzie potrzebny w pierwszym dniu pracy ekipy budowlanej. Jednym z pierwszych zapisów będzie informacja geodety o wytyczeniu budynku zgodnie z projektem.

Wodomierz

We wtorek w końcu na działce pojawił się inspektor z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wieliczce. Po oględzinach i zatwierdzeniu przyłącza wody inspektor przekazał wodomierz. Kilkadziesiąt minut później z naszej studzienki wodomierzowej wystawał już zawór umożliwiający pobór wody. Wcześniej zrealizowaliśmy przyłącz prądu. Mamy więc komplet mediów niezbędnych do realizacji prac budowlanych.

Dodatkowe koszty

Od wtorku pogoda w Wieliczce znacznie się pogorszyła co w efekcie przysporzyło nam dodatkowych kosztów. W piątek, gdy deszcze lekko zelżały, zdecydowaliśmy się na utwardzenie terenu kruszywem by umożliwić wjazd pojazdów dostarczających materiały. Już wcześniej zbudowaliśmy prowizoryczny wjazd utwardzając go gruzem. Lecz podczas montażu garażu samochód dostawcy zakopał się w błocie chcąc wjechać wgłąb działki. Koszt kruszywa doliczamy w arkuszu kosztów SSO w obszarze „Inne i pozostałe – Utwardzenie terenu”

onaionbudujadom.com - raport z budowy - utwardzenie terenu kruszywem
Utwardzenie wjazdu – kliniec 40-60mm

Sobota przebiegła pod znakiem przerzucania 4 ton kamienia z użyciem łopaty. Wszystkie mięśnie rozruszane, więc tydzień można zaliczyć do pracowitych. Szczęśliwie od kilku tygodni soboty są w naszej okolicy są bardzo pogodne. Do tego stopnia, że walczę z oparzeniami słonecznymi 😉

W nadchodzącym tygodniu planujemy zwozić pierwsze materiały budowlane. Już w styczniu zakupiliśmy stal na zbrojenia, komplet materiałów na fundamenty, oraz beton komórkowy na ściany. Pod koniec kwietnia kupiliśmy więźbę dachową, która od tego czasu czeka już na działce. Przed rozpoczęciem budowy kupimy również pierwsze drobne materiały, m.in.:

 • cement,
 • piasek,
 • gwoździe i wkręty do drewna
 • drut wiązałkowy,
 • folię izolacyjną pod ławy fundamentowe,
 • folię kubełkową,
 • dysperbit.

Koszty – podsumowanie

Koszty tego tygodnia podsumowujemy w poniższej tabeli.

OpisKoszt
Kruszywo na utwardzenie terenu400 zł
Taczki120 zł
Dziennik budowy20 zł
SUMA540 zł

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *