Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#15 Stan surowy otwarty

RzB#15 Stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty to cel numer jeden, do którego dążyliśmy w ostatnich miesiącach. Dzisiaj możemy śmiało powiedzieć MAMY TO!

Dzisiejszy wpis nie jest jeszcze podsumowaniem prac. Na wyciągnięcie wniosków, zliczenie błędów i zastanowienie się co i jak można było zrobić lepiej, przyjdzie jeszcze czas. Dzisiaj na budowie pozostało nam jeszcze wbicie paru gwoździ, ściągnięcie ostatnich szalunków oraz uporządkowanie terenu wokół domu. Zobacz poniżej co udało się wykonać w tym tygodniu.

Ścianki wewnętrzne

Stan surowy otwarty to nie tylko bryła i ściany nośne ale również ścianki wewnętrzne budynku. Prace przy budowie ścianek wewnętrznych rozpoczęły się już w poprzednim tygodniu (zobacz raport o ściankach wewnętrznych). W tym tygodniu trwały prace zmierzające już jedynie do dokończenia ścianek na poddaszu oraz wylania słupów żelbetowych podtrzymujących więźbę dachową.

W projekcie „W zdrojówkach G2” jeden ze słupów na poddaszu został zaprojektowany jako słup drewniany. Wprowadziliśmy kolejną zmianę.

Drewniany słup będzie cały czas pracował. Uznaliśmy, że trudno będzie obudować lub połączyć taki słup z płytą gipsową. W efekcie naprężeń, miejsca łączeń ze słupem zawsze będą pękać. Nie będzie to estetycznie wyglądało. Zdecydowaliśmy, że skoro pozostałe słupy na poddaszu są słupami żelbetowymi, to wszystkie słupy mogą zostać wykonane w ten sam sposób.

Kierownik budowy zaproponował również by tych słupów było więcej niż w projekcie. Celem było wzmocnienie punktu podparcia więźby dachowej. Pojawił się więc dodatkowy słup w ściance pomiędzy łazienką i garderobą. Sumarycznie słupów powstało 5.

stan surowy otwarty rzut poddasza onaionbudujadom w zdrojówkach g2 zdrojówki g2

Słupy wylewane są na wysokość ok 12 cm niższą, niż wysokość płatwi. Przestrzeń między belką a słupem wypełniamy dodatkowym elementem drewnianym.

stan surowy otwarty słup na poddaszu onaionbudujadom.com

Krycie dachu

Harmonogram prac w tym tygodniu wymuszony był w pewnym stopniu warunkami pogodowymi. Na koniec poprzedniego tygodnia pozostaliśmy z dachem przykrytym tylko w 40%. W niedzielę wraz z ulewnymi deszczami pojawił się stres! Czy to dobrze by tak padało na nieskończony dach?Okazało się, że to całkiem dobry test szczelności wstępnego krycia dachu.

We wtorek przed południem deszcze odpuściły i znowu można było wejść na dach by dokończyć krycie. Konieczne było zamontowanie jeszcze jednego okna dachowego. Zastąpi ono wyłaz dachowy. Na koniec dnia we wtorek dachówka była ułożona już na całej powierzchni.

Stan surowy otwarty – zużycie materiałów

Bardzo długo miałem wątpliwości, czy ilość palet zamówionych w styczniu wystarczy do zbudowania wszystkich ścianek wewnętrznych. Zamówiliśmy 11 palet bloczka Ytong o szerokości 11,5 cm. Wyliczenia się sprawdziły. Zostało nam dokładnie pół palety (ok 52 bloczki). Stało się tak dlatego, że jedną ściankę na poddaszu wykonaliśmy z szerszego bloczka Ytong Forte 24cm. Gdybyśmy jednak chcieli zbudować wszystkie ścianki wewnętrzne z bloczka węższego, zostałoby go jedynie kilka sztuk.

Beton komórkowy

Uwzględniając dodatkową warstwę pustaka ułożoną omyłkowo przez wykonawcę, wykorzystaliśmy znacznie mniej pustaków na ściany zewnętrzne niż zakupiliśmy.

Kupiliśmy 36 palet betonu komórkowego. Na ściany zewnętrzne zużyliśmy 30,5 palety (to 1464 bloczki). Tyle wystarczyło do zbudowania domu „W zdrojówkach G2”. Dodatkowo pół palety (24 pustaki) wykorzystaliśmy na zbudowanie najmniejszej ścianki działowej na poddaszu.

5 palet zwróciliśmy do dostawcy. Zwrot kosztów z tego tytułu zapisujemy oczywiście w naszym arkuszu. Oznacza to, że stan surowy otwarty będzie odrobinę tańszy niż wskazywałyby na to dotychczas wyliczone kwoty.

Dachówka

Podobną sytuację mamy w przypadku dachówki ceramicznej. Gdy zamawialiśmy pokrycie dachu przyjęliśmy minimalną ilość dachówki jaka wynikała ze specyfikacji producenta. W naszym przypadku było to 9,4 szt/1 m2. Zamówiliśmy 2214szt dachówki. Z reguły gdy wyliczamy ilość dachówki, nie odliczamy z powierzchni całego dachu, powierzchni okien, wyłazów i kominów.

Jednak to jak zostanie ułożona dachówka zależy w dużym stopniu od ustaleń z wykonawcą. Już na etapie przybijania łat konieczne jest wymierzenie odległości między dachówkami w pionie. Poziomo dachówkę również można rozkładać wąsko lub szerzej.

W zależności od tego minimalna ilość dachówki może okazać się nie wystarczająca. U nas zamówiona ilość dachówki wystarczyła. Co więcej został nam spory zapas ceramiki – 15 paczek po 6 szt. Szybka matematyka pokazuje, ze zostało nam 90 szt dachówki. To również kilkaset złotych, które możemy zaoszczędzić na materiale. Dachówka jest jednak dość kruchym elementem. W związku z tym dmuchając na zimne zostawimy kilka zapasowych opakowań. Gdy w przyszłości, z jakichś nieprzewidzianych przyczyn, uszkodzi się dachówka będziemy mieli asa w rękawie.

Stan surowy otwarty – co dalej

W ubiegłym tygodniu udało się wykonać pomiar otworów okiennych. Nadal czekamy na ostateczną wycenę kompletu okien. Gdy tylko wypracujemy z wykonawcą ostateczny kształt oferty, będziemy chcieli zamówić montaż. Czas oczekiwania na montaż okien to średnio 4-5 tygodni. Zależy nam by przed zimą nasz stan surowy otwarty zamienić na stan surowy zamknięty.

Jeśli to się uda, w zimie ruszymy z wykonaniem instalacji wewnętrznych. Tak jak wspominałem w poprzednim wpisie (zobacz 14 raport z budowy), na pierwszy rzut planujemy realizację instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej.

Byle do wiosny

Przez zimę będziemy chcieli powalczyć również z podstawową hydrauliką. Gdy na wiosnę, temperatury nocą znowu będą dodatnie, przyjdzie czas na wykonanie tynków, a gdy wyschną ruszymy z :

 • izolacją podłogi na gruncie,
 • instalacją ogrzewania podłogowego,
 • wylewkami,
 • budową sufitów podwieszanych
 • ułożeniem podłóg.

Zanim jednak do tego dojdzie, musimy wykonać sporo pracy i w dużych szczegółach ponownie przemyśleć jak dokładnie ma wyglądać nasz dom.

Jak niektórzy z Was widzieli już na Facebooku, zaczęliśmy przeglądać dostępną ofertę salonów łazienek i kuchni. Aranżacje wnętrz oraz oferta płytek ceramicznych jest tak ogromna, że bardzo trudne będzie bez pomocy specjalistów zbudować spójną koncepcję i styl dla wszystkich pomieszczeń naszego domu. Nie poddajemy się – wieczory stają się coraz dłuższe. Zimowa aura z pewnością będzie sprzyjać pracy koncepcyjnej.

stan surowy otwarty koncepcja łazienki ona i on budują dom w zdrojówkach g2 bateria przyścienna lustro led ceramika surowy beton

Koszty

W tym tygodniu nie ponieśliśmy dodatkowych kosztów. Całość prac została wykonana z materiałów wcześniej zgromadzonych na budowie. Wiemy jednak, że brakło nam gwoździ, które początkiem tygodnia będziemy musieli dokupić. W tabeli kosztów odejmujemy jednak kwotę 2360 zł, którą otrzymaliśmy od dostawcy betonu komórkowego. Dzięki tej kwocie sumaryczny koszt poniesiony na ściany naszego domu jest niższy.

OpisKoszt
Zwrot betonu komórkowego Ytong Forte– 2360 zł
SUMA-2360 zł

Harmonogram

W zbliżającym tygodniu przyjdzie prawdopodobnie czas na chwilkę odpoczynku od prac budowlanych. Do wykonania pozostaje montaż rynien odprowadzających wodę oraz dokończenie łączenia krokwi z płatwią przy pomocy kątowników. Są to jednak prace wykończeniowe, które nie powinny zająć ekipie wykonawcy więcej niż pół dniówki.

Tym samym możemy powtórzyć jeszcze raz Stan Surowy Otwarty – SSO został osiągnięty.

Related Posts

4 Comments

 • Nick

  Pisałem u Ciebie pod innym postem (RzB8) w sprawie pustaków, ale ponieważ tu podajesz konkretną już ilość potrzebnych pustaków pozwoliłem sobie napisać i tu. Piszesz tu, że potrzebowaliście 1464 bloczki 24 cm co daje ok 176m2 ścian oraz potrzebnych jest ok 1144 pustaków 11,5 czyli ok 137m2. Według projektu natomiast jest to ilość ok 156,6m2 dla ścian nośnych (ściany zewnętrzne 135,2+ ściany wewnętrzne 21,4) oraz 114,2m2 bloczków 11,5 (parter 43,6 + poddasze 70,6). Rozumiem, że w związku z tym iż przypadkiem podnieśliście sufit na parterze to mogło wg moich niezbyt dokładnych obliczeń wejść ok 180 dodatkowych bloczków co zgadzałoby się mniej więcej z zużyciem ilości przez was oraz różnicą w zakupie i projekcie. Nie wiem natomiast skąd taka różnica w ścianach wewnętrznych ?

  • Mateusz Pawlik

   Cześć Nick.
   Z BK 11,5cm zostało nam 60 bloczków. Niestety jest to jakieś pół palety i dostawca nie zgodził się na oddanie rozpoczętej palety. Trzeba też wziąć pod uwagę, że podnieśliśmy ściankę kolankową na poddaszu więc i tam ściany wewnętrzne są w efekcie wyższe o jeden bloczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *