Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#14 – Ścianki wewnętrzne

RzB#14 – Ścianki wewnętrzne

Ścianki wewnętrzne to już praktycznie ostatni etap prac przy budowie stanu surowego otwartego. Powoli zbliżamy się do zakończenia prac budowlanych.

Ścianki wewnętrzne pojawiły się na parterze już w poprzednią sobotę. Ekipa wyznaczyła przebieg ścian zgodnie z projektem. Następnie na folii do izolacji poziomej ułożyła pierwsze bloczki betonu komórkowego na zaprawie murarskiej.

ścianka parteru pierwsza warstwa archon w zdrojówkach g2 onainbuduja dom ścianki wewnętrzne

Kolejne warstwy ścian powstawały już bardzo szybko. W poniedziałek udało się osiągnąć wysokość nadproży tam, gdzie będą drzwi wewnętrzne.

ścianki wewnętrzne archon w zdrojówkach g2 pierwsza warstwa beton komórkowy ytong

We wtorek mieliśmy na parterze komplet ścian.

ścianki wewnętrzne archon w zdrojówkach g2 onaionbudujadom.com ytong forte beton komórkowy

W naszym projekcie ścianek wewnętrznych nie ma dużo. Są to ścianki pomiędzy takim pomieszczeniami jak:

 • salonem i wiatrołapem,
 • wiatrołapem i łazienką,
 • kuchnią i łazienką,
 • łazienką i holem,
 • spiżarką i kotłownią,
 • kotłownią i garażem.

Ścianki wewnętrzne na parterze

Ściany wewnętrzne są zaznaczone na projekcie cienką linią. Początkowo patrząc na rzut parteru i poddasza, przyszło nam do głowy by coś zmienić. Ostatecznie na parterze pozostawiliśmy układ pomieszczeń dokładnie tak jak został zaprojektowany.

archon w zdrojówkach g2 projekt domu rzut poddasza
„W zdrojówkach G2”, Rzut parteru

Bardzo dużym zaskoczeniem było dla nas gdy zobaczyliśmy pierwszy raz na żywo garaż i kotłownie. Dzięki uprzejmości innych budujących w okolicy widzieliśmy gotowe realizacje tego projektu jeszcze zanim sami go nabyliśmy.

Już wtedy wiedzieliśmy, że powierzchnia garażu jest znacznie większa niż powierzchnia salonu. Oczywiście te informacje są dostępne na stronie biura projektowego i patrząc na liczby łatwo dojść do takich wniosków. Jednak gdy widzi się poszczególne pomieszczenia na własne oczy rozmiar jest jeszcze bardziej namacalny.

ytong forte w zdrowjówkach g2 garaż okno onaionbudujadom ścianki wewnętrzne

Ścianki wewnętrzne – poddasze

Na poddaszu wykonaliśmy jedynie dwie niewielkie zmiany w ściankach:

 • w sypialni z garderobą
 • między pralnią i sypialnią.

Pierwsza zmiana podyktowana jest nieodpartą pokusą mojej żony. Chodzi o chęć, jak i konieczność (??) posiadania DUŻEJ garderoby by zmieścić w niej większość swoich (tu podkreślam! 😛 ) ubrań.

Druga zmiana na poddaszu dotyczy przesunięcia ścianki działowej pomiędzy pralnią (pomieszczenie nr 8) i sypialnią (pomieszczenie nr 2). Zmiana wynika jedynie ze względów ekonomicznych. Po prostu zostało nam kilkanaście pustaków Ytong Forte 24 cm, z których budowaliśmy ściany zewnętrzne. Postanowiliśmy je wykorzystać na poddaszu w miejscu, które będzie dla nas najmniejszą stratą cennej przestrzeni.

Ścianka za kominem tworzy niewielką wnękę w pomieszczeniu nr 2. Zmiana szerokości bloczka nieznacznie wpływa na ograniczenie miejsca ale pozwala wykorzystać pozostałości materiałów.

Szerokość bloczka wymusiła jednak by ściankę wyrównać do krawędzi komina. Dzięki temu po stronie pralni ściana po nałożeniu tynku stworzy jednolitą powierzchnię z kominem.

ytong forte beton komórkowy w zdrojówkach g2 onaionbudujadom ścianki wewnętrzne

Prace na poddaszu bardzo mocno posunęły się do przodu. Wszystkie ścianki wewnętrzne przekroczyły wysokość 150 cm. Mimo, że ekipa pracowała jedynie 4 dni, to efekty są już mocno widoczne i zaczynamy powoli zastanawiać się jak urządzić poszczególne pomieszczenia.

ścianki wewnętrzne ytong archon w zdrojówkach g2

Instalacje wewnętrzne – pierwsze spotkania na budowie

Gotowe ścianki wewnętrzne pozwalają już na pierwsze spotkania z wykonawcami instalacji wewnętrznych. W naszym domu planujemy wykonać następujące instalacje wewnętrzne:

 • elektryczną,
 • hydrauliczną,
 • ogrzewania podłogowego,
 • wentylacji mechanicznej z rekuperacją,
 • klimatyzacji,
 • alarmową,
 • monitoringu,
 • sieci wewnętrznej i sterowania inteligentnym domem,
 • centralnego odkurzacza.

Mamy już wstępne wyceny projektów instalacji elektrycznej i wentylacji mechanicznej. Na pierwszy rzut umówiliśmy się z jednym z wybranych wykonawców instalacji wentylacji mechanicznej.

Niedługo po spotkaniu otrzymaliśmy ostateczną wycenę instalacji i zdecydowaliśmy się by podpisać umowę na wykonanie prac – zrobimy to w najbliższy dniach.

Wentylacja mechaniczna i klimatyzacja

Uznaliśmy, że rury wentylacyjne ze względu na swoją budowę i rozmiar będą najtrudniejsze do ułożenia gdy w domu pojawią się już inne instalacje. Łatwiej będzie kolejnym ekipom ominąć kablem lub rurą wodną duży obiekt taki jak rura o średnicy 20 cm. Zdecydowanie trudniejsze zadanie będzie miał instalator wentylacji mechanicznej gdy dużą rurą będzie musiał manewrować by ominąć inną instalację.

Instalacja elektryczna

Instalacja, którą chcemy wykonać w następnej kolejności jest instalacja elektryczna. Czekamy jedynie na moment, gdy będą zamontowane okna oraz wszystkie ścianki wewnątrz będą gotowe.

Projekt w W zdrojówkach G2 zawiera również projekty podstawowych instalacji wewnętrznych. Między innymi przygotowany jest projekt instalacji elektrycznej. Postanowiliśmy poznać koszty wykonania instalacji proponowanej przez biuro projektowe. Szybko okazało się, że projekt zakłada dość ekonomiczne podejście do elektryki. Obwody elektryczne obejmują więcej niż jedno pomieszczenie. Oznacza to oczywiście oszczędności na materiale. Jednak moim zdaniem jest po prostu nie praktyczne oraz znacznie obniża bezpieczeństwo funkcjonowania całej instalacji.

Warto przemyśleć projekt instalacji elektrycznej

Wyobraźmy sobie, że podłączając jakieś urządzenie elektryczne dużej mocy np. w garażu, bezpiecznik wyłączy zasilanie również w kuchni. A co gdy żona w tym czasie przygotowuje kaczkę w pomarańczach? Albo chociaż szarlotkę? Będzie się trzeba obejść smakiem ;). Pomijam już potrawy, ale żona z pewnością straci humor na resztę dnia.

Powyższa sytuacja jest mocno przerysowana. Jednak pozwala ująć brak komfortu jaki możemy sobie w takiej sytuacji nomen omen zgotować 🙂

Postanowiliśmy, że nasza instalacja elektryczna z zasady będzie zbudowana tak by każde pomieszczenie było obsługiwane osobnym obwodem elektrycznym i zabezpieczone wyłącznikiem o odpowiednim prądzie znamionowym. Dzięki temu jakikolwiek skok napięcia spowoduje brak zasilania tylko w tym pomieszczeniu, w którym doprowadziliśmy do awarii.

Instalacje teletechniczne

Wykonanie instalacji teletechnicznych takich jak instalacja alarmowa, sieci internetowej, sterowania domem inteligentnym, monitoringu planujemy zlecić temu samemu wykonawcy, który będzie realizował instalację elektryczną. Dzięki połączeniu tych prac, wszystkie kable będzie można przeprowadzić jednym nakładem pracy wykorzystując te same przejścia w stropie i ścianach.

Pomiar okien

W miniony tydzień udało nam się również umówić na pierwszy pomiar okien do ostatecznej wyceny. Pierwsze, wstępne oferty od producentów okien zebraliśmy już w czerwcu. Do tego celu wykorzystaliśmy zestawienie stolarki okiennej dostępne w projekcie budowlanym. Oczywiście w zapytaniach ofertowych uwzględniliśmy zmiany rozmiarów okien na poddaszu.

Po weryfikacji i selekcji wykonawców nadszedł czas na dokładne pomiary otworów okiennych i szczegółowe omówienie sposobu montażu.

Efekty pomiaru okien

Pomiar otworów okiennych przez fachowca oznacza możliwość uzyskania dokładnej wyceny okien. Pozwala również na dokładne omówienie sposobu montażu każdego okna w naszym domu oraz zaplanowanie terminów montażu okien, drzwi wejściowych, bramy garażowej oraz rolet zewnętrznych.

Okna bez szczelin wentylacyjnych

Chęć zainstalowania wentylacji mechanicznej w domu wymusza zachowanie wysokiej szczelności zamontowanych okien. W związku z tym już na etapie zamówienia konieczne jest by wybrać okna bez fabrycznych szczelin wentylacyjnych. Nie każdy producent okien jest w stanie wyprodukować takie okno. Często by dostarczyć okno bez szczeliny wentylacyjnej stosowana jest dodatkowa zaślepka w profilu okna. Nie mamy przekonania, że stosowanie zaślepki w 100% uszczelni przepływ powietrza przez profil ramy. W związku z tym szukamy okien bez otworów wentylacyjnych.

Szczelny montaż okna

Oprócz konieczności zastosowania okien bez szczelin wentylacyjnych, drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest wykonanie warstwowego montażu okien przy użyciu taśm uszczelniających.

Prace na dachu – ciąg dalszy

W minionym tygodniu trwały również prace na dachu zmierzające do pełnego pokrycia i ułożenia dachówki. Liczyliśmy, że te prace będą postępowały najszybciej. W końcu nic tak nie cieszy jak w całości ułożony, bezpieczny dach. Niestety wykonawca mierzy się z kontuzjami pracowników co wpływa na tempo realizacji prac.

Nie jest jednak tak źle, że nie mogło by być gorzej. Dlatego cierpliwie czekamy na dokończenie prac.

Obecnie status prac jest taki:

 • dachówka ułożona w 40%,
 • zamontowana część obróbek blacharskich,
 • zamontowane rynny po jednej stronie dachu
 • ukończony komin (tynk, obróbki blacharskie, uszczelnienie).

Sporo czasu zajęło przycinanie dachówki wokół okna i komina. Każdą przyciętą dachówkę trzeba również zabezpieczyć specjalną farbą by surowa ceramika nie ciągnęła wody podczas deszczu.

Koszty

W tym ponieśliśmy drobne koszty związane z zakupem farby do dachówek, blachy do obróbek blacharskich oraz farby do dachówek.

Całość kosztów przedstawia tabela.

OpisKosz
Obróbki blacharskie1300 zł
Taśma uszczelniająca30 zł
Farba do dachówki50 zł
SUMA1380 zł

Całość poniesionych kosztów zapisaliśmy w naszym arkuszu kosztów SSO.

Harmonogram

W najbliższych dniach, jeśli pogoda pozwoli kontynuowane będą prace na dachu. Do zrealizowania został montaż:

 • okna w miejscu wyłazu dachowego,
 • obróbek blacharskich,
 • rynien

Gdy te prace zostaną ukończone, będzie można ułożyć dachówkę na pozostałej części dachu. Mamy jednak obawy o pogodę. Prognozowane deszcze nie są zachęcające do prowadzenia prac na dachu.

Oprócz prac związanych z kryciem dachu pozostaje również do dokończenia budowa ścianek wewnętrznych na poddaszu.

Czekamy również na realizację przyłączenia gazu. Jaskółki donoszą, że we wrześniu może się pojawić żółta skrzynka w linii granicy naszej działki. Jeśli informacja się potwierdzi i rzeczywiście uda się doprowadzić rurę gazową w miejsce wskazane podczas adaptacji projektu, to będziemy mogli wszystkie prace ziemne wokół budynku wykonać jeszcze przed zimą. A jest ich jeszcze kilka:

 • instalacja szamba,
 • przyłącz gazu,
 • przeniesienie wewnętrznej linii zasilającej do budynku,
 • przygotowanie rury pod światłowód
 • wykonanie uziemienia instalacji elektrycznej – element, którego nie wykonaliśmy na etapie budowy ław fundamentowych. Teraz wymaga dodatkowych prac ziemnych.

Jeśli uda się zrealizować powyższe prace przed zimą ziemia z wykopów będzie miała czas osiąść na tyle by wraz z wiosną zacząć porządkować i wyrównywać teren wokół domu.

Related Posts

8 Comments

 • Dzieje się dzieje! Widzę, że postępy idą jak szalone! Cieszę się! W każdym kolejny raporcie mnie zadziwiacie, dokładniej to zadziwia mnie ten postęp. Bardzo jestem ciekawa efektu końcowego 🙂 Pozdrawiam i powodzenia!

 • Kamil

  Patrząc na ostatnie zdjęcie i wiedząc że podwyższyliście ściankę kolankową o 20cm to długość krokwi pozostała ta sama czy również wydłużaliście 🙂 Pozdrawiam

 • Michał Goss

  Witam
  ten sam projekt realizujemy i gonimy ile mozemy. Jesli moglbym prosic o koszt wyceny rekuperacji, na jakich kanalach robicie i jaki rekuperator wybraliscie.

  • Mateusz Pawlik

   Cześć Michał,
   Wysłałem Ci wiadomość email w tej sprawie. Niedługo opublikuję kompleksowy artykuł dotyczący rekuperacji i kosztów z tym związanych.
   Pozdrawiam.

 • Krzysztof

  Witaj,
  Podczas lektury raportów zauważyłem, że nie zrezygnowaliście z komina wentylacyjnego pomimo zastosowania wentylacji mechanicznej. Budowanie kanałów wentylacyjnych kompletnie „gryzie się” z ideą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Czy dobrze rozumiem, że kominy wybudowaliście „w razie czego” i kanałów nie otwieracie?

  • Mateusz Pawlik

   Cześć Krzysztof,
   Nie zrezygnowaliśmy z kanałów wentylacyjnych. Nie są one również „na wszelki wypadek”. Są potrzebne do wentylacji w kotłowni oraz w garażu. Te pomieszczenia nie będą objęte rekuperacją z dwóch względów:
   – kotłownia – wentylacja na potrzeby pieca gazowego nie może być zaburzona np. brakiem prądu.
   – garaż często będzie otwarty co również będzie wpływać na zaburzenia obiegu mechanicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *