Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#11 jedenasty raport z budowy

RzB#11 jedenasty raport z budowy

Świeżutki, już jedenasty raport z budowy przed Wami. Mamy drugą połowę sierpnia. Zgodnie z umową ekipa ma czas na realizację stanu surowego do połowy października. Zostało więc sporo czasu, a stan zaawansowania prac jest już znaczny – ponad 70% wykonania.

Zobacz wszystkie raporty z budowy. Od początku prowadzenia prac budowlanych co tydzień informujemy Was jaki jest stan zaawansowania robót oraz ile kosztują poszczególne etapy prac.

Wydłużony krótki tydzień

Majstrzy jak zwykle zjawili się niespodziewanie. Umówiliśmy się na rozpoczęcie prac w środę. Mimo to pojawili się już w poniedziałek. Wesoły głos w telefonie o 7 rano poinformował mnie, że „te materiały co na środę, to przydało by się dzisiaj bo już jesteśmy na miejscu

Na szczęście, po drodze na budowę mijam kilka zaprzyjaźnionych składów budowlanych. Już przed rozpoczęciem budowy umówiłem się z każdym z nich, że materiały drobne odbieram w formie tzw. WZtki, a fakturę opłacam zbiorczo po zakończeniu etapu. Gdy etap jest długi, materiały opłacam na koniec tygodnia. Uważam, że jest to świetny sposób na kontrolowanie finansów w trakcie budowy.

Montaż murłaty

Tydzień rozpoczął się od montażu murłaty na ścianie kolankowej. Zanim jednak została ułożona murłata, konieczne było wyłożenie całej długości ścian papą termozgrzewalną. Papa pełni rolę izolacji przeciw wilgoci. Aby drewno nie nasiąkało kapilarnie od ścian, stosuje się papę. Warto o tym pamiętać i dopilnować , gdyż zdarza się, że cieśle proponują nie zabezpieczać murłaty na łączeniu z murem. Jest to jednak niezbędny element konstrukcji dachu. Wilgoć w okolicy murłaty może pojawić się również w wyniku skraplania pary wodnej.

Murłata została przykręcona do ścianki kolankowej. Aby to było możliwe już na etapie zalewania wieńca zatopiliśmy w świeżym betonie szpilki z pręta gwintowanego o średnicy 16mm. Pręty zostały zatopione w odległościach 1,2m. W miejscach żelbetowych rdzeni ścianki kolankowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała konstrukcja dachu będzie bardzo dobrze związana ze ścianami co wpływa na stabilność całej konstrukcji budynku. Ograniczy to również możliwość porwania dachu w przypadku wichury.

Dokończenie ścian szytowych

W poprzednim raporcie pokazywałem Wam jak zmieniliśmy konstrukcję ścian szczytowych. W tym tygodniu wykonaliśmy kolejny element tej konstrukcji, czyli pionową belkę od nadproży okien do kalenicy.

Aby zbudować belkę, panowie, zamontowali pierwsze krokwie i wyznaczyli linię oraz szczyt ściany szczytowej. Dzięki temu prace murarskie posuwały się szybciej.

jedenasty raport z budowy - przygotowanie do budowy ściany szczytowej, ytong

We wtorek mieliśmy już znaczną cześć ścian szczytowych oraz przygotowane, wzmocnienie pod ułożenie płatew. Wzniesienie ściany szczytowej pozwoliło na przygotowanie szalunków belki centralnej.

W środę prace posuwały się do przodu. Pogoda nie przeszkadzała. Pomimo nocnych deszczów, w ciągu dnia była całkiem przyjemna aura. Nie za gorąco i nie za zimno. W sam raz na pracę na budowie.

w zdrojówkach g2 ytong konstrukcja więźby

Montaż płatew

W piątek panowie przystąpili do chyba najtrudniejszego i najcięższego etapu budowy – zamontowania płatew na ścianach szczytowych. Trudność tych prac polegała przede wszystkim na ogromnej wadze elementów konstrukcji. Drzewo waży kilkaset kilogramów, pomimo że zostało ścięte w zimie (zawierało mniej soków) i leżakowało od kwietnia na placu budowy, .

Wszystkie cztery belki płatwi zostały zamontowane siłą ludzkich rąk, bez użycia dźwigu, zwyżki i podciągów. Z mojej perspektywy, to trochę szaleństwo, ale po efektach, widać, że na budowie nie ma rzeczy niemożliwych. Panowie wykorzystali prostą bryłę budynku i wnosili kolejne elementy po schodach wchodząc przez otwór okienny w salonie.

Belki zostały skręcone na łączeniach i podparte szalunkiem. Pozostaną tak do czasu wylania słupów betonowych na poddaszu, które przejmą rolę podparcia więźby.

poddasze w zdrojówkach g2 ytong płatew murłata

Przez cały tydzień trwały równocześnie prace przy przygotowaniu elementów więźby. Mierzenie, wycinanie, kompletowanie. Na koniec tygodnia większość krokwi została przygotowana do ułożenia konstrukcji dachu.

elementy więźby drewnianej murłata krokwie

Koszty

Podsumowując jedenasty raport z budowy, w tym tygodniu ponieśliśmy drobne koszty związane bezpośrednio z prowadzonymi pracami. Kupiliśmy papę pod montaż murłaty.

Planując prace do przodu, zakupiliśmy również :

 • śruby dekarskie 22cm do montażu więźby,
 • pospółkę do wykonania słupów na poddaszu,
 • rury kominowe Shiedel QuadroPro.

Ponieśliśmy wydatki, które przedstawiają się następująco:

OpisKoszt
Papa pod murłatę120 zł
Śruby dekarskie 225 zł
Pospółka 2T 120 zł
Rura kominowa Shiedel QuadroPro + obejma dystansowa160 zł
SUMA625 zł

Harmonogram

Przyszły tydzień najprawdopodobniej minie pod znakiem intensywnych prac przy konstrukcji więźby dachowej. Zaplanowane mamy również dostawy dachówki z akcesoriami oraz elementów pokrycia dachu:

 • Folii wysoko paro przepuszczalnej,
 • taśmy kalenicowej,
 • grzebieni,
 • gąsiorów,
 • systemu rynnowego.

Related Posts

2 Comments

  • Mateusz Pawlik

   Dokładnie tak, jeśli uda nam się wcześniej zakończyć etap SSO to nie tracąc czasu będziemy chcieli realizować kolejne etapy prac, czyli montaż okien i instalacje wewnątrz. A jeśli to wszystko uda się poukładać, to plan i cel na przyszły rok jest jeden – przeprowadzka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *