Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#10 Dziesiąty raport z budowy

RzB#10 Dziesiąty raport z budowy

Po kilku tygodniach przerwy technologicznej wróciliśmy do pracy przy budowie i spieszymy by przekazać Wam dziesiąty już raport z budowy.

Tak było

Przygotowania do budowy rozpoczęliśmy 12 tygodni temu od plantowania działki i ogrodzenia placu budowy. Wczesną wiosną wycięliśmy drzewa. Dzisiaj aż trudno uwierzyć, że ten teren jeszcze rok temu wyglądał zupełnie inaczej.

Zobacz wszystkie raporty z budowy i postępu prac.

Rozpoczęcie prac na poddaszu

Dzisiaj jesteśmy już na etapie budowy ścian poddasza. Zanim jednak prace na poddaszu rozpoczęły się na dobre, przez 3 tygodnie pielęgnowaliśmy beton na stropie. Dzięki polewaniu betonu kilka razy dziennie udało się utrzymać go w bardzo dobrym stanie. Mimo upałów beton związał bez pękania. Niewielkie powierzchowne ryski ujawniające pęknięcia pojawiły się w dwóch miejscach. Gdy chciałem je pokazać żonie, musiałem spędzić chwilę by je w ogóle dostrzec w strukturze betonu.

Praktycznie przez cały okres pielęgnacji betonu pomagała nam pogoda i dodawała od siebie spore ilości wody. Dzięki temu nie musieliśmy codziennie samodzielnie dbać o strop.

Ekspresowe tempo ekipy

W tym tygodniu ekipa pracowała 4 dni. W tym czasie panowie wykonali dość sporo pracy, m.in:

 • rozebranie części szalunków stropu i belek żelbetowych na parterze.
 • wybudowanie ścianki kolankowej na poddaszu,
 • wymurowanie komina na poddaszu,
 • szalowanie i zbrojenie rdzeni żelbetowych do zamontowania murłaty,
 • wykonanie wieńca ścianki kolankowej,
 • uzbrojenie i wymurowanie nadproży nad oknami poddasza.
Efekt pracy ekipy budowlanej

Zmiany w projekcie na poddaszu

Praktycznie od momentu wyboru projektu, wiedzieliśmy, że na poddaszu konieczne będą zmiany. Planowaliśmy właściwie tylko zmianę wysokości ścianki kolankowej o jeden bloczek Ytong (20cm). Jednak w trakcie budowy tych zmian pojawiło się więcej.

Wizualizacja projektu

W projekcie na poddaszu zaplanowano okna balkonowe. Bardzo nam się podobały. Uważamy, że te okna nadają dodatkowego uroku i cały dom mimo prostej, klasycznej bryły ma nowoczesny wygląd.

Efekt zmian

Mieliśmy tą możliwość by przed realizacją etapu poddasza obejrzeć inne realizacje tego samego projektu. To doprowadziło nas do decyzji o rezygnacji z okien balkonowych w sypialniach na poddaszu. Nasze okna zostały zmniejszone do rozmiarów 150x120cm. Zdecydowaliśmy się na to z trzech powodów.

Pokoje bardziej ustawne

Sypialnie znajdują się na poddaszu. W związku ze skosami tylko jedna ściana w pokojach staje się pełnowymiarowa. Oczywiście nie jest to jakiś dramat, jednak założyliśmy, że przez wiele lat mieszkania przyjdzie nam kiedyś ochota na zmianę aranżacji. Wtedy wciąż będziemy ograniczeni ustawnością pokoi. Duże przeszklenia w ścianach szczytowych praktycznie nie pozwalają na jakiekolwiek jej zagospodarowanie.

Cena

Nie bez znaczenia jest fakt, że okna balkonowe są droższe od okien standardowych. Głównie ze względu na swoje wymiary. Dzisiaj mamy już do dyspozycji wyceny okien zarówno w rozmiarze projektowanym oraz pomniejszonych. Oszczędność na samej stolarce to ponad 5000 zł. Ale trzeba również wziąć pod uwagę konieczność zamontowania balustrady przy każdym z okien. Kolejne kilka tysięcy złotych na elementy, których nie będziemy wykorzystywać. Oszczędność w takich sytuacjach jest dla nas ważniejsza niż wygląd zewnętrzny budynku.

Wystawa okien północ-południe

Drugim ważnym dla nas powodem zmiany rozmiaru okien był sposób w jaki nasz dom jest usytuowany na działce. Przez większość dnia sypialnie dzieci byłyby wystawione na działanie promieni słonecznych.

Przy relatywnie niewielkich pokojach (11m2 i 13m2) duże okna balkonowe wpuszczałyby do środka bardzo dużo energii, co przełożyłoby się na wysoką temperaturę w tych pokojach. W efekcie komfort przebywania w upalne dni wymagałby częstszego użycia klimatyzacji i zasłaniania okien.

Wymiary okien na poddaszu mniejsze niż w projekcie

Zmiana konstrukcji nadproży.

Projekt zakłada budowę nadproży okiennych osobno dla każdego okna, bez połączenia ze ścianką kolankową. OK, ale z punktu widzenia praktycznego wykonania, wymagałoby to dodatkowych prac murarskich. Mieszania betonu na miejscu lub osobnej dostawy niewielkiej ilości betonu z betoniarni. Zdecydowaliśmy, że wylejemy nadproże połączone dla obu okien oraz dodatkowo połączone z wieńcem ścianki kolankowej. W ten sposób wykorzystaliśmy jedną dostawę betonu z betoniarni. Zużyliśmy co prawda więcej betonu niż zakładał projekt, ale oszczędziliśmy na podwójnych kosztach pompy.

Budujemy dom wg projektu Archon w Zdrojówkach G2

Alternatywą było mieszanie niewielkiej ilości betonu na miejscu i ręczne wylewanie betonu przez ekipę. Różnica w kosztach praktycznie nie widoczna.

Zyskujemy większą stabilność konstrukcji.

Patrząc na powyższe rysunki łatwo zauważyć, że ściana szczytowa podzielona linią zieloną tworzy mniejsze powierzchnie. Dzięki temu konstrukcja jest bardziej stabilna niż w przypadku samodzielnych nadproży.

Czy zmiany są dobre?

Największą zmianą było zmniejszenie okien. Mieliśmy wątpliwości, czy pokoje będą wystarczająco jasne, w szczególności te, których wystawa okien jest na północ. Ostatecznie uznaliśmy, ze przez większość czasu w ciągu dnia pokoje nie będą używane. Poza weekendami czas będziemy spędzać w większości poza domem, wieczorami i tak konieczne jest włączenie światła. Główną funkcją pokoi na poddaszu jest więc w naszym przypadku funkcja sypialna.

Z drugiej strony, chcemy by przebywanie w sypialniach było komfortowe, by pokoje były ustawne. Stąd zdecydowaliśmy się na podniesienie wysokości ścianki kolankowej kosztem wyższego podatku od nieruchomości.

Rozwiązanie dotyczące połączenia nadproży okien ze ścianką kolankową zaproponował kierownik budowy. Uznaliśmy, że połączenie nadproży okien z wieńcem ścianki kolankowej sprawi, że konstrukcja ścian szczytowych będzie bardziej sztywna i lepiej będzie przenosić obciążenia dachu.

Koszty

Koszty w tym tygodniu ograniczyły się do drobnych materiałów oraz betonu. Zakupiliśmy zapas gwoździ, które wykorzystamy już również podczas budowania konstrukcji więźby. Konieczne było również zakupienie prętów gwintowanych, które zatopiliśmy w wieńcu ścianki kolankowej. Do tych prętów umieszczonych co 1,5m przykręcimy murłątę.

Na potrzeby zalania wieńca oraz rdzeni murłaty i nadproży okiennych zamówiliśmy jedynie 4m3 betonu B25.

Jednak całość powyższych kosztów, to kwota, która w naszym portfelu pojawi się z lekkim opóźnieniem w związku z takim a nie innym sposobem rozliczania z dostawcami. Materiał pobieramy na bieżąco na tzw. WZ a faktury wystawiane są na koniec poszczególnych etapów prac lub na koniec tygodnia. Dzisiaj podajemy więc koszty jedynie w przybliżeniu

OpisKoszt
Gwoździe budowlane213,66
Pręty gwintowane fi 16, nakładki i nakrętki153,65 zł
Beton 4m3 (B25)1250 zł
SUMA 1 617,31 zł

Harmonogram prac

Plan na kolejny tydzień to przede wszystkim dokończenie ścian szczytowych. W związku z wiązaniem betonu wieńca, nie spieszymy się by jak najszybciej rozpocząć prace. Ekipa pojawi się we wtorek lub w środę i rozpocznie prace od zamontowanie murłaty. W kolejnych dniach będzie czas na dokończenie ścian szczytowych poddasza.

Przyszły tydzień będzie krótszy ze względu na święto Matki Bożej Zielnej oraz Św. Wojska Polskiego. Planujemy jednak pracę zarówno w piątek jak i w sobotę. Wszystko wskazuje na to, że na przełomie sierpnia i września, jeśli tylko pogoda pozwoli, będziemy mieć dom przykryty dachem. We wrześniu pozostanie do wykonania:

 • ściany wewnętrzne,
 • przygotowanie ościeżnic do szczelnego montażu okien.

Kolejny raport budowy zawierający status prac i zaawansowanie kosztowe już za tydzień. Do usłyszenia.

Related Posts

7 Comments

 • Paulina

  „Stąd zdecydowaliśmy się na podniesienie wysokości ścianki kolankowej kosztem wyższego podatku od nieruchomości”
  Mógłbyś to rozwinąć? Nie słyszałam o takiej zależności a widać powinnam..

  • Mateusz Pawlik

   Cześć,
   Z reguły powierzchnia użytkowa lokalu do opodatkowania pełną stawką podatku musi mieć wysokość większą niż 220cm. Powierzchnia dla wysokości lokalu między 140-220cm jest opodatkowana 50% stawki, natomiast poniżej 140cm podatku nie nalicza się. Taka reguła funkcjonuje w Gminie Wieliczka i jest to zgodne z ustawą, jednak różnie gminy podchodzą do sposobu wyliczenia stawki podatku za nieruchomość. Warto sprawdzić w swojej gminie jaki jest algorytm wyliczania podatku od nieruchomości. Podniesienie ścianki kolankowej oznacza, że większa powierzchnia pomieszczeń poddasza będzie mieć wysokość 140-220cm niż pierwotnie zakładał projekt. W związku z tym liczymy się z wyższym podatkiem od nieruchomości.

 • Agnieszka Ostapczuk

  Czy dobrze rozumiem, że pokoje dzieci będą mieć okna tylko w ścianach szczytowych, bez okien dachowych? Myślę nad takim rozwiązaniem, bo obawiam się okien połaciowych, u nas w projekcie są, ale jeszcze myślimy czy je usuwać… Ciekawa jestem jak będzie w tych pokojach po wybudowaniu dachu.

  • Mateusz Pawlik

   Tak Agnieszko, zgadza się. W pokojach nie ma okien dachowych. W projekcie Zdrojówki G2 ich nie ma. Jednak przy decyzji o zmniejszeniu okien długo zastanawialiśmy się nad zamontowaniem okien dachowych w pokojach. Doszliśmy do wniosku, że jedyne co zyskamy na takiej zmianie, to ustawność pokoi, a zależało nam również na tym, by w lecie nie były przegrzane a w zimie wychłodzone. Stąd uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie jedynie zmniejszonych okien w ścianach, bez dodatkowych okien dachowych. Montaż dużych okien w pokojach lub okien dachowych, które przez większość czasu zasłanialibyśmy roletami uznaliśmy za niepotrzebny wydatek.

 • Pomysł ze zmniejszeniem okien faktycznie brzmi rozsądnie. Wizualnie dom wg mnie trochę straci, fajnie jest też siedzieć w środku przy takich oknach… ale coś za coś, tak jak pisałeś – wygrały wyliczenia i cała reszta. Prawidłowo, ma się dobrze i funkcjonalnie mieszkać, a nie robić coś tylko dla wyglądu.

  • Mateusz Pawlik

   Cześć,
   Okna w salonie, które planujemy to:
   narożne 140×140 (fix)
   środkowe 260×230 (fix)
   przesuwne PSK 250×230

   Okno narożne wystawione na wschód-południe
   Okno środkowe wystawione na południe
   Okno przesuwne na zachód.
   Zależało nam na dużej ilości światła w pomieszczeniach, w których będziemy przebywać najwięcej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *