Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#03 Raport z budowy 13.05 – 19.05

RzB#03 Raport z budowy 13.05 – 19.05

Trzeci tydzień przygotowań do budowy już za nami. Czas na raport z budowy.

W poprzednich tygodniach udało się wykonać

W tym tygodniu postawiliśmy garaż i utwardziliśmy nawierzchnię wewnątrz.

Wybór garażu

Firm produkujących garaże jest bardzo dużo. Przekłada się to na szeroką ofertę wyboru. Nam zależało, aby garaż, który kupimy spełniał podstawową rolę. Ma służyć ekipie budowlanej w czasie budowy. Pozwolić przechowywać w suchym zamkniętym miejscu większe narzędzia oraz stanowić zaplecze socjalne do czasu zakończenia prac budowlanych. W związku z tym, poszukiwaliśmy garażu standardowego, typu blaszak. Oferty na standardowy garaż w rozmiarze 3x5m różnią się nieznacznie. Warto jednak dokładnie sprawdzić, co w cenie garażu otrzymujemy.

O co zapytać dostawcę

Garaż na czas budowy siłą rzeczy będzie stał na działce nawet po jej zakończeniu. Szacujemy, że będzie nam przydatny przez ok. 2 lata. Planujemy go później sprzedać, więc warto zadbać by w tym okresie nie zniszczył się nadmiernie. W związku z tym ważne jest by materiały użyte do budowy garażu były wytrzymałe. W rozmowach z dostawcami szczególną uwagę zwracaliśmy na jakość wykonania garażu.

Zanim podjęliśmy decyzję o zakupie, chcieliśmy być pewni, że:

  • blacha użyta do okrycia garażu jest ocynkowana,
  • grubość profili jest odpowiednia do utrzymania konstrukcji,
  • ściany, dach i brama garażu są wzmocnione dodatkowymi profilami,
  • brama garażowa zamykana jest na klucz oraz kłódkę,
  • dostawa, montaż i mocowanie do podłoża jest w cenie.

Jakość wykonania garaży u większości dostawców jest podobna. Ta sama grubość profili, ta sama grubość blachy trapezowej. Różnice, to głównie:

  • brak ocynkowania blachy trapezowej,
  • brak profili wzmacniających konstrukcję.

Warto zwrócić na to uwagę. Przez dwa lata z pewnością blacha ulegnie jakimś wgięciom. Nie ocynkowana szybko zacznie rdzewieć w uszkodzonych miejscach. Brak profili wzmacniających konstrukcję może oznaczać większe zniszczenie garażu przy okazji wichury.

My wybraliśmy ofertę firmy z małopolski. Właściwie decydującym okazał się koszt dostawy i dostępna usługa kotwiczenia. Nie każda firma chce garaż mocować do podłoża.

Montaż garażu

W ubiegłym roku wycięliśmy sporo drzew na działce co spowodowało, że zrobił się spory przeciąg. Uznaliśmy, że istnieje ryzyko porwania garażu przy większych wichurach.

Mocowanie garażu nie może być oparte o zwykłe płyty chodnikowe. Same w sobie nie są lekkie, lecz porządny podmuch wiatru bez problemu podniesie garaż przykręcony do takich płyt. Może się to skończyć zniszczeniem garażu. Konieczne było przygotowanie podłoża do mocowania. Mając na uwadze, że garaż jest tylko tymczasowy, zrezygnowaliśmy z wylewki.

Uznaliśmy, że stopy betonowe, wylane w ziemi na głębokość ok 50cm powinny wystarczyć. Początkiem maja, korzystając z pożyczonej wiertnicy glebowej przygotowaliśmy otwory o średnicy 12cm. Na powierzchni ziemi, przygotowaliśmy prowizoryczne szalunki 30x30cm. Całość zalaliśmy betonem.

raport z budowy - onaionbudujadom.com - schemat stopy betonowej
Stopy z betonu do mocowania garażu

Na cały garaż przygotowaliśmy 6 stóp. W narożnikach oraz dodatkowo na środku dłuższych ścian garażu.

raport z budowy - onaionbudujadom.com - rozmieszczenie stóp betonowych

Ze względu na brak pogody musieliśmy poczekać dodatkowy tydzień na montaż garażu. Przygotowane stopy betonowe miały czas dobrze związać.

Na nieszczęście ekipy montującej, w dniu montażu niestety również rzęsiście padało. Lekko się panowie ubłocili. Klęli przy tym również rzęsiście ale usługę wykonali perfekcyjnie. W ciągu 30 minut skręcili konstrukcję i przytwierdzili ją do podłoża.

raport z budowy - onaionbudujadom.com - zamontowany garaż
Montaż i mocowanie garażu trwało 30 minut.

Pozostało już jedynie utwardzić nawierzchnię wewnątrz garażu. Zaplanowałem te prace na sobotę.

Utwardzenie nawierzchni

Do utwardzenia nawierzchni już wcześniej zakupiłem piasek zasypowy oraz drobny kliniec. Aby całość zasypki nie rozeszła się zbyt szybko na boki i można było chodzić po twardej i suchej nawierzchni zakupiłem plastikową kratkę ażurową stosowaną do budowy zielonych parkingów.

Początkiem maja, jedyna niezniszczalna kobieta jaką znam – moja mama, podjęła się wysypania pierwszej warstwy nawierzchni piaskiem. Przerzuciła z mozołem kilkadziesiąt wiader piachu twierdząc przy tym, że specjalnie nie wysypałem go od razu na miejsce. Fakt, że rzeczywiście mogłem go tam wysypać od razu z samochodu.

 onaionbudujadom.com - utwardzenie nawierzchni w garażu

Po wstępnym wyrównaniu piasku przy pomocy grabi ogrodowych i zagęszczeniu powierzchni przystąpiłem do układania kratki.

raport z budowy - onaionbudujadom.com - kratka "zielony parking"
Plastikowa kratka ażurowa idealnie spasowała z wymiarami garażu

Kratka świetnie się sprawdziła, dzięki czemu szybko złapaliśmy jeden poziom na całej powierzchni. Pod nogami dało się wyczuć, w którym miejscu brakuje piasku, a gdzie jest go zbyt dużo. Na kratkę nasypałem drobny kliniec i całość utwardziłem przy pomocy zagęszczarki gruntu.

onaionbudujadom.com - utwardzona nawierzchnia w garażu typu blaszak

Podsumowanie

Całość pracy przy garażu sprowadzała się do wylania stóp betonowych oraz zasypania i ułożenia powierzchni podłogi w garażu. Przygotowanie stóp oraz wysypanie piasku na powierzchni garażu to w sumie 2 dni pracy 3 osób. Montaż i mocowanie garażu, to kolejne 2 osoby i 30 minut pracy – tę część wykonała firma produkująca garaż.

Koszty finansowe

OpisKoszt
Garaż z usługą montażu i mocowania1550 zł
Beton na stopy (250kg)240 zł
Kratka do zagęszczenia powierzchni509 zł
Piasek 200 zł
Kliniec80 zł
Zagęszczarka gruntu240 zł
SUMA:2819 zł

Możliwe, że obyłoby się bez kratki zagęszczającej. Ale po jej ułożeniu jestem pewny, że był to dobry zakup. Po demontażu garażu z pewnością wykorzystam tą samą kratkę na podjeździe do domu lub przed ogrodzeniem na potrzeby dodatkowego miejsca parkingowego dla gości. Nie zmarnuje się na pewno. Beton również mógłby być tańszy, gdybyśmy wybrali dostawę z betoniarni zamiast kupować beton w workach. Niestety tej ilości betonu nikt nie chciał dostarczyć w lepszej cenie.

Koszty te uzupełniam również w arkuszu Excel, więc jeśli nie masz jeszcze swojej kopii arkusza pobierz ją poniżej.

Plan na kolejny tydzień

Do wykonania przed rozpoczęciem budowy pozostało już tylko postawienie toalety drewnianej oraz montaż wodomierza w studzience. Wszystko jak zwykle zależy od pogody. Początkiem tygodnia musimy również dokończyć formalności. Konieczne jest zgłoszenie rozpoczęcia budowy do nadzoru budowlanego w starostwie.

Już za tydzień kolejny raport z budowy i kolejne zestawienie kosztów.

Macie już garaż na budowie? Może jakoś inaczej rozwiązaliście kwestie zaplecza socjalnego i magazynku? Napisz w komentarzu jak to było u Ciebie!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *