Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

RzB#02 – Raport z budowy – 06.05 – 12.05

RzB#02 – Raport z budowy – 06.05 – 12.05

Czas na kolejny raport z budowy. W tym tygodniu najważniejsza informacja to, że w końcu mamy prąd na budowie. Udało się również zbudować bramę wjazdową. Podsumowujemy koszty z tego tygodnia i aktualizujemy nasz arkusz kosztów SSO.

Realizacja przyłącza prądu

Pomimo przelotnych opadów w poprzednich dniach udało się dokończyć wykop pod kabel przyłączeniowy. Kopanie łopatą w mokrej glinie potrafi dać w kość ale na szczęście zadanie wykonane.

Jak przygotować wykop pod kabel

W pierwszej kolejności musimy wyznaczyć trasę kabla. Piszę to dlatego, że sam tego nie zrobiłem i to mój błąd. Szczerze przyznaję, że w pośpiechu przed deszczem po prostu o tym zapomniałem. Efekt? Mój wykop w pierwszej chwili wyglądał jakbym tańczył zygzakiem – kto ma dzieci to pewnie zna ten bit, jak nie to polecam dla rozchmurzenia 😉

onaionbudujadom.com - wykop pod kabel
Należało wyznaczyć trasę kabla przy pomocy sznurka

Długość wykopu 30 metrów od skrzynki przyłączeniowej operatora do tymczasowego garażu. Kopiemy na głębokość 90-100 cm.

Następnie zasypujemy wykop piaskiem na wysokość ok 10cm. W ten sposób przy zasypie kabel będzie miał miękki grunt i lepiej się ułoży pod naciskiem ziemi. Najtrudniejsze w układaniu kabla jest wprowadzenie go do rury osłonowej. W szczególności gdy robi się to w pojedynkę. Waga kabla i sprężystość rury nie sprzyjają. Gdy to się uda, rurę z kablem luźno układamy w wykopie i zasypujemy kolejną warstwą piasku.

onaionbudujadom.com - kabel w rurze AROT
Kabel w rurze AROT układamy wężykiem by uniknąć naprężeń pod naciskiem ziemi

Pozostaje już tylko zasypać kabel ziemią. Nie zapominamy o ułożeniu folii ostrzegawczej wzdłuż kabla. W przyszłości gdy otoczenie się zmieni, ciężko będzie dokładnie wskazać linię kabla. Folia ma za zadanie uchronić kabel przed ewentualnym uszkodzeniem podczas wykopu.

onaionbudujadom.com - kabel zasypany pierwszą warstwą ziemi. niebieska folia ostrzegawcza
Folia ostrzegawcza

W związku z tym, że kabel przyłączeniowy poprowadziliśmy w miejscu docelowego przyłącza prądu do domu, za kilka miesięcy będziemy musieli wycofać kabel i przenieść go do garażu w domu. Będzie to prawdopodobnie wymagało odkopania kilkunastu metrów kabla.

onaionbudujadom.com - adaptacja przyłącza prądu

Samo zakopanie kabla w ziemi nie gwarantuje możliwości pobierania energii – szkoda :). Konieczne było jeszcze zgłoszenie w Tauronie gotowości instalacji do przyłączenia. Później już tylko pozostaje wybór oferty i podpisanie umowy o dostawę prądu.

Umowa z Tauronem

Wycieczka do BOK Tauronu w Krakowie nie należy do przyjemności. Nie zachęca brak parkingu dla klientów oraz dość skomplikowany dojazd przez najbardziej zatłoczone ulice miasta. Żeby załatwić to sprawnie konieczne było wyrwanie się z pracy. Z samego rana, tuż po największych korkach wybrałem się więc z kompletem dokumentów:

 • kartą techniczną dostarczoną przez Tauron,
 • potwierdzeniem płatności faktury za wykonanie przyłącza,
 • formularzem zgłoszenia gotowości instalacji do przyłączenia (podpisanym przez uprawnionego elektryka),
 • dowodem osobistym.

Ku mojemu zaskoczeniu, gdy dotarłem na miejsce, machało już do mnie wesoło miejsce postojowe bezpośrednio przed wejściem do budynku BOK Tauron. Kolejne miłe zaskoczenie czekało mnie w środku. Praktycznie od razu po odebraniu swojego numerka w kolejce, usłyszałem dźwięk głośników i wezwanie do okienka. Samo podpisanie umowy poszło również bardzo sprawnie. Sprowadziło się do wpisania danych osobowych i danych działki w kilku formularzach oraz wskazania docelowej taryfy prądu. Miła pani wyjaśniła również różnice w poszczególnych taryfach oraz przedstawiła dostępne oferty.

Instalacja licznika prądu

Umowa podpisana. Zadaję więc miłej pani pytanie, kiedy zostanie zamontowany licznik. Wprawdzie prąd potrzebuję do garażu i dopiero później powstanie budynek ale mimo wszystko dostępność prądu jest bardzo wskazana – informuję.

Szybkie spojrzenie w system i pada data, 13.05.2019. Świetnie, myślę sobie, to szybciej niż planowałem.

Panowie przyjadą, podłączą licznik. Reszta jest po Pana stronie – słyszę.

Nie mam z tym problemu, już wcześniej z elektrykiem uzgodniłem sposób i kroki przyłączenia:

 1. Kopię dołek, układam kabel z odpowiednim zapasem i zasypuję.
 2. Elektryk podpisuje formularz zgłoszenia gotowości instalacji do przyłączenia.
 3. Podpisuję umowę w Tauronie.
 4. Elektryk korzystając ze swoich kontaktów i uprawnień odbiera mój licznik od Taurona i wykonuje przyłączenie WLZ w skrzynce.
 5. Elektryk po drugiej stronie kabla instaluje rozdzielnicę budowlaną dostarczoną przeze mnie i wykonuje testy instalacji.
 6. Cieszę się jak dziecko i odprawiam rytualny taniec dziękczynny.
 7. Podsumowuję koszty 😉

Podsumowanie kosztów

Koszty są znacznie niższe niż wcześniej przewidywałem. Koszt samego podłączenia rozdzielnicy budowlanej (erbetki) miałem wyceniony na 750 zł netto bez materiałów. Jak można wywnioskować z poniższej tabeli. Zakup materiałów i własna praca to droga do oszczędności.

OpisKoszt
Kabel YKYżo4x10mm2485,99 zł
Folia12 zł
Piasek72 zł
Rura AROT81 zł
Erbetka181,19 zł
Zabezpieczenia117,14 zł
Skrzynka przyłączeniowa Tauron833,45 zł
Usługa elektryka250 zł
SUMA2032,68 zł

Dokończenie ogrodzenia

Na sobotę zaplanowałem budowę bramy wjazdowej. Tydzień wcześniej wykonaliśmy z ojcem ogrodzenie. Przyszedł czas na zamknięcie terenu budowy.

Do bramy wykorzystaliśmy zakupione wcześniej w tartaku deski szalunkowe 25mm. Wystarczyło 0,6 kubika. Okucia do zawiasów, śruby
o odpowiedniej długości , podkładki i nakrętki.

Bramę obiliśmy siatką leśną, która została nam po wykonaniu ogrodzenia.

onaionbudujadom.com - brama wjazdowa w trakcie budowy

W trakcie prac przydatne były takie narzędzia jak:

 • wiertarko wkrętarki,
 • poziomica,
 • młotek,
 • klucze płasko-oczkowe 10mm i 12mm,
 • kątownica,
 • miarka drewniana,
 • pilarka spalinowa/wyrzynarka.

Po zgromadzeniu narzędzi i materiałów pozostało wdrożyć myśl techniczną w życie. Nie obyło się bez niespodzianek. Śruby, które kupiłem wcześniej okazały się za krótkie. Podczas ich wyboru miałem w głowie troszkę inną wizję. Wprawdzie zmieniła się ona zanim wyszedłem ze sklepu, ale nie wpłynęło to na moją głupią decyzję. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że kupione śruby uda mi się zagospodarować w przyszłości w innym projekcie.

onaionbudujadom.com - prawie gotowa brama budowlana
Ostatnie uderzenie młotkiem i gotowe.

Nawet przy tak prostym zadaniu jak zbicie 5 desek, warto poświęcić troszkę więcej czasu na planowanie pracy. Przemyśleć dokładnie jakie materiały i w jakiej ilości będą nam potrzebne.

Na budowę bramy poświęciliśmy 5 godzin pracy dwóch osób.

Podsumowanie kosztów

OpisKoszt
Deski290 zł
Siatka leśna i skoble20 zł
Okucia150 zl
Śruby z nakrętkami i podkładkami30 zł
SUMA490 zł

Co tydzień pojawiają się nowe koszty, a budowa nawet jeszcze nie ruszyła. Końca nie widać 🙂

W następnym tygodniu planujemy montaż garażu typu blaszak. Jeśli pogoda pozwoli, powinni pojawić się również panowie z wodomierzem do zamontowania w studzience. W ten sposób przed startem budowy będziemy mogli korzystać z wszystkich niezbędnych mediów na działce.

Jeśli tylko pogoda będzie łaskawa, zaczniemy przygotowania do postawienia wygódki. W końcu nie może zabraknąć jednego z ważniejszych miejsc na budowie 😉

Informacja w sprawie arkusza kosztów SSO.

Arkusz, który możesz pobrać poniżej, w najbliższym czasie zyska dodatkowe dane. W kolejnej kolumnie zaczną powoli pojawiać się koszty rzeczywiste, które będziesz mógł w każdej chwili porównać z kosztami zaplanowanymi. Różnica będzie widoczna na wykresach. Dzięki temu na koniec budowy łatwo będzie zorientować się, gdzie nasze plany i wyliczenia zderzyły się brutalnie z rzeczywistością, a gdzie udało nam się utrzymać koszty zgodnie z założeniami.

Kolejny raport z budowy już za tydzień. Zostaw nam komentarz jeśli uznasz, że informacje zawarte w artykule są dla Ciebie wartościowe.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *