Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

Projekt domu – jak wybrać

Projekt domu – jak wybrać

Wybór projektu domu jest jedną z najbardziej fascynujących rzeczy jakie robimy w życiu. Z pewnością masz jakieś wyobrażenie jak powinien wyglądać projekt Twojego domu.  Zamawiasz mnóstwo katalogów, które wertujesz wte i wewte. Wciąż nie możesz wybrać tego idealnego. Jak się okazuje, wybór projektu wcale nie jest taki prosty.

Dochodzisz do wniosku, że musisz sprecyzować wiele szczegółów zaczynając od wielkości domu, a kończąc na rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń. Zanim jednak ostatecznie wybierzesz projekt domu przeczytaj w jaki sposób znaleźć ten najlepszy dla Ciebie.

Od czego zacząć wybór projektu?

W swoich artykułach o tym jak szukać działki (część 1, część 2) oraz jak kupić działkę (część 1, część 2), zwracam uwagę na to by poszukiwania działki prowadzić równocześnie z poszukiwaniem projektu domu. Powinieneś potraktować wybór działki i wybór projektu jak układanie puzzli. Dokładnie sprawdź czy jedno i drugie do siebie pasuje. W przeciwnym wypadku zawsze będziesz czuł, że coś tu nie gra. Będziesz borykał się z jakimś fragmentem swojego domu lub działki, który nie do końca jest spójny z całością. Lub po prostu będziesz wiedział, że mogłeś to zrobić inaczej.

Zdecyduj gdzie będzie Twój dom

Dom w górach, nad jeziorem, przy plaży,  pod lasem, za miastem lub w mieście – wszystkie te domy łączy jeden bardzo ważny szczegół. Konieczność posiadania konkretnej działki w konkretnej lokalizacji.

Gdy już posiadasz działkę sprawa poszukiwania projektu jest odrobinę bardziej skomplikowana. Musisz dobrać projekt do panujących warunków i nie masz większego wpływu na to jakie jest ukształtowanie działki, dojazd, ekspozycja itd. Możesz spróbować znaleźć taki projekt domu, który będzie dobrze pasował do Twojej działki. Zazwyczaj jednak wiąże się to z koniecznością większych kompromisów.

Przymierz projekt domu do działki

Zastanów się w jaki sposób dom powinien być usytuowany na działce. Pamiętaj, by jak najwięcej przeszklonych powierzchni było zwróconych na południe, wschód i zachód. Zwróć uwag, z której strony świata jest dojazd do działki. Biura projektowe w swoich katalogach posiadają kategorie, wg których można wybrać projekt domu pod względem usytuowania na działce. W ten sposób znacznie ograniczysz ilość projektów, na które warto zwrócić uwagę. Skupisz się tylko na tych, które najlepiej będę pasować do warunków na Twojej działce.

Koniecznie sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie projekt domu spełnia wszystkie wymagania MPZP i będziesz mógł uzyskać pozwolenie na jego budowę.

Określ wymagania

Wybór projektu jest kwestią bardzo indywidualną. Przed rozpoczęciem poszukiwań zrób listę wymagań jakie Twój dom powinien spełniać. Jakie pomieszczenia w domu są kluczowe dla komfortu Twojej rodziny. Zastanów się ile kondygnacji ma mieć Twój dom. Liczba poziomów w domu bezpośrednio wpływa na koszt jego budowy, wykończenia oraz utrzymania w przyszłości. 

Dom parterowy

Budowa domu parterowego zazwyczaj jest tańsza. Nie ma potrzeby budowania stropu nad parterem oraz schodów. Odpadają też koszty okien dachowych oraz wykończenia piętra.

W domu parterowym komunikacja odbywa się na jednym poziomie. Brak schodów oznacza większe bezpieczeństwo dzieci oraz mniej problemów z wychodzeniem po schodach na starość.

Minusem jest większa powierzchnia zabudowy działki. Budując dom parterowy na niewielkiej działce tracisz w ten sposób przestrzeń wokół domu.

Wadą projektu parterowego jest również trudność z ułożeniem pomieszczeń. Sąsiedztwo salonu, w którym dzieci oglądają telewizję nie jest najlepsze dla Twojego gabinetu, gdy chcesz się skupić na pracy.

Dom z poddaszem użytkowym,

Obecnie, najczęściej wybieranym przez budujących jest projekt domu z poddaszem użytkowym. Dzięki wykorzystaniu poddasza masz możliwość zagospodarowania dodatkowych pomieszczeń i oddzielenia strefy dziennej od nocnej.

Na parterze zwykle znajduje się kuchnia, salon, jadalnia. Ewentualnie gdy dom jest wystarczająco duży, znajdzie się miejsce na dodatkową łazienkę z prysznicem oraz pokój gościnny lub gabinet.

Z kolei na poddaszu zlokalizowane są sypialnie domowników, garderoby i główna łazienka.

Koszty budowy domu z poddaszem użytkowym są wyższe niż budowa domu parterowego. Wymaga zużycia większej ilości materiałów podczas budowy oraz wykończenia. Również podczas jego użytkowania pojawią się dodatkowe koszty związane np. z ogrzewaniem pomieszczeń.

Dom podpiwniczony.

Analizując koszty budowy domów podpiwniczonych doszliśmy do wniosku, że piwnica do  przechowywania wina i innych trunków wyskokowych nie będzie nam jednak potrzebna. Nie jesteśmy koneserami ani kolekcjonerami drogich gatunków win, którym trzeba zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Na przechowywanie przetworów i niewielkich zapasów żywności wystarczy nam spiżarnia sąsiadująca z kuchnią. Chociaż chęć posiadania piwnicy była równie wysoka ze strony mojej małżonki, po wielu dyskusjach zdecydowaliśmy, że piwnica nie jest nam niezbędna. Uznaliśmy, że nie warto inwestować w dziurę w ziemi, która prędzej czy później stanie się miejscem przechowywania niepotrzebnych nikomu rzeczy.

Dodatkowe koszty związane z budową domu podpiwniczonego wynikają m.in. z.:

 • dodatkowych badań geologicznych terenu,
 • większej ilości materiałów na budowę i izolację fundamentów,
 • większej ilości materiałów do budowy pomieszczeń pod ziemią,
 • jak również budowy stropu nad piwnicą i schodów.

Bryła budynku.

Domy energooszczędne charakteryzują się tym, że ich bryła jest oparta na kształcie prostokąta. Z ograniczoną ilością załamań, wykuszy i występów. Hitem ostatnich lat są tzw. nowoczesne stodoły, które przypominają swoim wyglądem drewniane wiejskie budynki gospodarcze. Mają jednak tą ważną cechę, że ich prostota, brak balkonów (a więc ograniczona ilość potencjalnych mostków termicznych) wpływa na ich energooszczędność. Co więcej, prosta bryła budynku oznacza też niższe koszty budowy.

Co w środku?

W każdym domu niezależnie od jego bryły i stylu muszą znaleźć się pomieszczenia, które będą zaspokajać podstawowe potrzeby domowników. Wypisz wszystkie pomieszczenia jakie chciałbyś mieć w swoim domu:

 • Sypialnie – ile?
 • Łazienki – ile?
 • Spiżarnia i/lub piwnica?
 • Pomieszczenie gospodarcze na narzędzia, rowery, kosiarkę itp.
 • Garaż -w bryle budynku czy wolno stojący, ile stanowisk?
 • Pokój gościnny i/lub gabinet?
 • Pralnia?

Ilość pomieszczeń przekłada się na sumaryczną powierzchnię użytkową domu. Większy dom to wyższe koszty jego budowy i utrzymania. Postaraj się znaleźć wypadkową swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. 

Jak my do tego podeszliśmy? Dla nas najważniejsze było, aby dom spełniał podstawowe potrzeby życiowe i był komfortowy. Nie chcielibyśmy budować domu o powierzchni  300m2 z basenem i siłownią „na kredyt” a później zastanawiać się jak go utrzymać. 

Lokalizacja pomieszczeń

Pomyśl o rozmieszczeniu poszczególnych pomieszczeń. Zwróć uwagę na funkcjonalność i oszczędność energii różnych rozwiązań. Przeglądnij pod tym kątem projekty różnych biur. Porównaj pomysły.

 • kuchnia otwarta na salon i jadalnię lub jako osobne pomieszczenie.
 • pomieszczenie gospodarcze z niezależnym wyjściem na ogród.
 • wyjście na taras z salonu/jadalni lub kuchni

Pomieszczenia, w których planujesz spędzać z rodziną większość czasu powinny znaleźć się w tej części domu, która jest najbardziej nasłoneczniona. Tym samym, w chłodne zimowe wieczory te miejsca będą równocześnie najcieplejsze.

Projekt, który wybraliśmy, pozwala nam na takie ustawienie domu na działce, by zarówno salon z jadalnią na parterze, oraz pokoje dzieci na piętrze były skierowane na stronę południową.

projekt domu energooszczędnego - jak wybrać - w zdrojówkach g2

Od tego jak dokładnie określisz swoje potrzeby zależy czy uda Ci się znaleźć idealny projekt.

Projekty gotowe mają to do siebie, że często jeden projekt jest kolejnym wariantem innego. Trzeba przeglądnąć wiele projektów by trafić na ten, który najbliższy jest Twoim wymaganiom.

Jeśli nie uda Ci się znaleźć projektu gotowego, pozostaje poszukać dobrego architekta i zlecić mu przygotowanie projektu indywidualnego. Koszt przygotowania projektu indywidualnego jest znacznie wyższy od projektu gotowego. Ale gdy w projekcie gotowym planujesz wykonać zmiany, warto zastanowić się na ile one zmieniają cały projekt i będą wpływać na wyższe koszty budowy. Znaczne zmiany w projekcie gotowym mogą zrównać się kosztami z projektem indywidualnym.  

Idealny projekt domu nie istnieje

Zaskoczony? W trakcie poszukiwań zawsze pojawią się plusy lub minusy poszczególnych rozwiązań. Będziesz musiał zdecydować jakie są Twoje priorytety i w jakim zakresie jesteś w stanie pójść na kompromis. Każdy ma swój styl, do którego próbuje dopasować swój przyszły dom i układ pomieszczeń. Czy jesteś tradycjonalistą, który woli by każdy pokój był oddzielony od pozostałych, czy masz bardziej nowoczesne podejście i lepiej do Ciebie przemawia np. otwarta przestrzeń salonu i kuchni?

Sam musisz porównać wady i zalety różnych koncepcji i zdecydować co najlepiej będzie pasować do stylu życia Twojej rodziny. 

Określ swoje możliwości finansowe.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Podczas poszukiwania projektu zawsze pojawia się w nas chęć wybrania najwspanialszego i największego domu jaki tylko jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Zanim skusisz się na projekt przedstawiający Twój dom marzeń, dowiedz się jakie koszty wiążą się z jego budową. Zwróć uwagę by wybrać taki projekt domu, który jest w Twoim zasięgu. Jak to się mówi: mały, ciasny, ale własny. Nawet jeśli budowę domu musisz finansować kredytem. Zrób wszystko by kredyt ten był dla Ciebie jak najmniej uciążliwy w przyszłości. 

Napisz nam w komentarzu, czy artykuł pomógł Ci wybrać projekt domu.  Może przychodzi Ci do głowy coś jeszcze, na co warto zwrócić uwagę przed wyborem projektu? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu. Dzięki temu kolejne osoby również będą mogły skorzystać z Twojej porady i doświadczeń.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *