Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

Okna energooszczędne. Jakie wybrać?

Okna energooszczędne. Jakie wybrać?

Już na etapie wyboru projektu zwracaliśmy uwagę by był to projekt domu energooszczędnego, a więc by uwzględniał wyposażenie w okna energooszczędne.

Celem nadrzędnym jest dla nas osiągnięcie bardzo niskich kosztów ogrzewania w skali roku. Okna energooszczędne w naszym domu to warunek konieczny by osiągnąć cel. Wybór okien energooszczędnych jest dopełnieniem naszej pierwszej decyzji o tym z czego zbudować dom energooszczędny (zobacz tutaj)

W poprzednim artykule, podsumowującym stan surowy zamknięty (zobacz tutaj), pisaliśmy:

Naszym głównym celem jest zbudowanie domu energooszczędnego, takiego, gdzie wszelkie przegrody termiczne będą miały optymalnie ograniczone parametry przenikania ciepła. W tym również okna.

Poprzez optymalne ograniczenie parametrów przenikania ciepła uważamy taki wybór materiałów, który pozwala osiągnąć wysokie wyniki energooszczędności przy zachowaniu względnie niskich kosztów.

Każdą decyzję o wyborze materiałów poprzedzamy wnikliwym porównaniem z innymi materiałami. Takimi, które charakteryzują się jeszcze lepszymi parametrami. Porównujemy również te o gorszych parametrach. Staramy się przy tym określić, czy zakup materiałów droższych o lepszych parametrach będzie uzasadniony. Szukamy złotego środka. Zwracamy uwagę, czy poniesienie wyższego kosztu pozwoli znacznie zwiększyć energooszczędność budynku. Weryfikujemy czy inwestycja w droższy materiał może się zwrócić poprzez niższe koszty ogrzewania i jak długo to potrwa. Czy decyzja o wyborze będzie opłacalna ekonomicznie.

Okna energooszczędne czyli jakie?

Proces wyboru okien rozpoczął się już w momencie wbicia pierwszej łopaty. I trwał właściwie przez cały okres budowy stanu surowego. Wybór okien był dla nas do tej pory rzeczą najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną.

Chcieliśmy wybrać okna o wysokiej jakości, ale również:

 • bezpieczne,
 • dźwiękoszczelne,
 • w kolorze winchester 😉

Szczególnie ważne było, aby okna miały bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej. Zależało nam by współczynnik przenikania ciepła był jak najniższy.

Sprawdzony profil okna

Pierwsze wizyty w salonach utwierdziły nas, jak ważny jest wysokiej jakości, sprawdzony profil ramy okiennej.
Byliśmy przekonani, że profil, którego szukamy musi być przede wszystkim trwały. Waga okien, szczególnie tych o dużych przeszkleniach, jest ogromna. Profil o niskiej jakości, bez odpowiedniej ilości stalowych wzmocnień, nie będzie w stanie sztywno utrzymać ciężkich pakietów szybowych. Okna mają nam służyć przez wiele lat. Sfatygowane okna stracą swoje właściwości.

Aby profil dobrze chronił przed warunkami atmosferycznymi, konieczne jest by był wyposażony w odpowiednią ilość uszczelek. Zdecydowaliśmy, że profil, który wybierzemy musi mieć co najmniej 3 uszczelki.

Warunkiem bezpieczeństwa okien było dla nas wyposażenie w profilu w zaczepy antywyważeniowe.

Pod uwagę braliśmy okna produkowane na profilach PVC:

 • VEKA,
 • Schuco,
 • Salamander.

Pakiet 3 szybowy i ciepłe ramki

Kolejnym ważnym elementem był wybór pakietu szybowego. Warunek?

Pakiet szybowy musi:

 • składać się z trzech szyb o tej samej grubości,
 • odległości między szybami muszą być równe,
 • wypełnienie między szybami z wykorzystaniem ciepłej ramki.

Wybór oferty

Po określeniu warunków i wskazaniu wymagań pozostało nam jedynie zweryfikować kilka otrzymanych ofert. Analiza wielu współczynników oraz porównanie zakresu prac montażowych pozwoliło nam zdecydować o wyborze okien.

stan surowy zamknięty, vetrex, markom okna i drzwi
Analiza i porównanie wszystkich parametrów przedstawianych w ofertach była bardzo czasochłonna.

Postawiliśmy na okna energooszczędne Vetrex.

Jedyne co wzbudzało naszą niepewność, to fakt, że nie jest to lokalny producent. Budujemy w Małopolsce. Obawialiśmy się, że zamawiając okna energooszczędne z drugiego końca polski będziemy mieli w przyszłości problemy z serwisem.

Lecz mimo to uznaliśmy, że rozbudowana sieć autoryzowanych salonów umożliwia dobrą obsługę serwisową i gwarancyjną.

okna energooszczędne

Gwarancja szczelności montażu

To co nas definitywnie przekonało o wyborze okien Vetrex to przede wszystkim opinie innych zadowolonych klientów oraz kontakt z przedstawicielami dwóch salonów sprzedaży.

Dzięki równoległym, rozmowom z przedstawicielami dwóch salonów Vetrex mogliśmy się przekonać, że producent dba o jakość wykonywanego montażu.

Niezależne oferty przedstawione nam przez oba salony zakładały szczelny montaż z wykorzystaniem:

 • profili podparapetowych XPS,
 • poszerzeń profili,
 • taśm paroizolacyjnych SIGA,
 • pianki montażowej o wysokiej jakości.

A także:

 • taki sam zakres wykonania usługi montażu,
 • propozycję wykorzystania tych samych materiałów oraz technologii.

Oznaczało to tylko jedno. Producent sam kontroluje sposób montażu okien. Gwarancja przyznawana przez autoryzowany salon sprzedaży obejmuje:

 • usługę montażu w okresie 5 lat.
 • szczelność montażu przez 10 lat.
 • okna i drzwi balkonowe okres 7 lat z możliwością wydłużenia o kolejne 2 lata poprzez wykonywanie przeglądów okresowych.

Ocena dostawcy

Dotychczas na naszym blogu nie przedstawialiśmy i nie ocenialiśmy dostawców oraz ekip pracujących na naszej budowie. Tym razem, robimy wyjątek. Nie jest to żadna reklama i nie pobieramy z tego tytułu wynagrodzenia.

Nasza ocena jest oceną subiektywną opartą na własnych doświadczeniach z dostawcą i jego ekipą montażową. Zdecydowaliśmy o przedstawieniu tej firmy na naszym blogu bo ujęła nas jakość obsługi oraz wysoki poziom pracy ekipy. Po prostu uznaliśmy, że warto docenić pracę tych ludzi.

Dostawca okien, który wykonał usługę szczelnego montażu na naszej budowie to firma:

Od pierwszego kontaktu właściciel firmy, Pan Mariusz, w bardzo szczegółowy sposób przedstawił ofertę firmy Vetrex.

Z salonu wyszliśmy z przekonaniem, że ludzie tam pracujący znają się na swojej robocie. Rzeczowo przedstawili wszystkie dostępne systemy i rozwiązania. Zupełnie nie narzucali się z ofertą.

Przygotowanie oferty

Tu mieliśmy mniej szczęścia. Trafiliśmy na okres urlopowy co przełożyło się na dłuższy czas oczekiwania na kompletną ofertę. W między czasie mieliśmy również drobne problemy techniczne. Na szczęście szybko wyjaśnialiśmy wszelkie kwestie poprzez kontakt telefoniczny. W sumie otrzymaliśmy 3 oferty.

 1. wstępną – w oparciu o zestawienie stolarki okiennej z projektu,
 2. drugą – po pomiarze,
 3. ostateczną – po negocjacjach.

Pomiar

To właściwie największa zaleta firmy Markom Okna i Drzwi. Na etapie pomiaru otworów okiennych, Pan Mariusz, wykorzystuje narzędzia takie jak poziomica laserowa. Gwarantuje to precyzyjne osadzenie okien na wymaganej wysokości. W szczególności gdy na budowie nie ma jeszcze wykończonej podłogi i nie widać jej poziomu.

Gdy zamówienie dotyczy okien przesuwnych oraz okien montowanych od podłogi, każdy centymetr wysokości ma znaczenie. Nie ma tu miejsca na pomyłkę. Ogromne znaczenie ma tutaj doświadczenie. A tego Panu Mariuszowi nie brakuje. Wszystkie ustalenia skrupulatnie notuje. Finalnie trafiają one do ekipy montującej. Dzięki temu na każdym etapie nie ma mowy o pomyłce lub niedomówieniach.

Zamówienie

Po podpisaniu umowy na dostawę i montaż okien, Pan Adam przesłał zamówienie do producenta w tym samym dniu, bez oczekiwania na przelew. To duży plus szczególnie, że okna energooszczędne zamawialiśmy pod koniec września. Wstępny termin dostawy to 4-6 tygodni od zamówienia. Każdy dzień zwłoki przy zamówieniu mógł opóźnić termin dostawy.

Już następnego dnia roboczego poznaliśmy datę dostawy okien – 4 listopada 2019. Blisko 6 tygodni od zamówienia. Zgodnie z wcześniejszą informacją w salonie.

Szybka dostawa

Co nas bardzo mile zaskoczyło, to, że okna zostały wyprodukowane i dostarczone w niespełna 3 tygodnie. W efekcie już 18. października rozpoczął się montaż ciepłych parapetów. W następnym dniu roboczym, ekipa zamontowała okna energooszczędne i udało się osiągnąć stan surowy zamknięty.

stan surowy zamknięty, vetrex, markom okna i drzwi

Jak wyglądał montaż okien?

Prace nie mogły się zacząć bez przygotowania kawy. Zanim jednak ta się zaparzyła, panowie zdążyli przygotować sobie miejsce pracy. Przed południem zdążyli osadzić już wszystkie okna na parterze:

 • narożne w salonie,
 • FIX w salonie,
 • przesuwne PSK w salonie,
 • drzwi balkonowe i okno w kuchni,
 • okno w garażu.

Po przerwie śniadaniowej machnęli okna w sypialniach na piętrze. W efekcie na koniec dnia mieliśmy wstawione wszystkie okna.

stan surowy zamknięty, vetrex, markom okna i drzwi
Kuchnia – okno dwuskrzydłowe

Ekipa montażowa, w liczbie 4 wesołych panów, przystąpiła do pracy bez zbędnego owijania w bawełnę. Uporali się ze wstawieniem 10 okien w ciągu jednej dniówki.

Nasze okna zostały zamontowane z wysunięciem 1,5 cm w warstwę izolacji. Do uszczelnienia styku okna z murem została zastosowana wysokiej jakości piana uszczelniająca.

Przed osadzeniem ram zostały one oklejone taśmami paroizolacyjnymi od wewnątrz oraz od zewnątrz. W późniejszym etapie taśmy zostaną zakryte tynkiem wewnątrz oraz warstwą izolacji po zewnętrznej stronie ściany.

stan surowy zamknięty, ciepłe parapety, taśmy SIGA

Najcięższe okna, PSK oraz duże okno FIX na parterze, zostały osadzone przy wykorzystaniu podnośnika hydraulicznego z przyssawką.

stan surowy zamknięty

Okna montowane od podłogi zostały osadzone na specjalnych poszerzeniach PVC. Dzięki zastosowaniu takiego poszerzenia ograniczamy możliwość powstawania mostków cieplnych na styku okna ze ścianą fundamentową.

stan surowy zamknięty, profile VEKA, okna Vetrex, dom energooszczędny
Kuchnia – okno balkonowe.

Poszerzenia to elementy plastikowe takiej samej konstrukcji jak rama okna, odpowiednio wzmocnione profilem stalowym. Okno i poszerzenie są łączone fabrycznie z zastosowaniem uszczelek. Samo poszerzenie po zamontowaniu okna zostaje dodatkowo uszczelnione przy użyciu izolacji w płynie lub gumowych/kauczukowych fartuchów EPDM.

W naszym przypadku została zastosowana izolacja w płynie. Wybór taki został podyktowany obecnością warstwy izolacji ścian fundamentowych z XPS. W fartuchach EPDM stosuje się kleje na bazie rozpuszczalników co nie pozwala łączyć ich z materiałem takim jak XPS. W dłuższym okresie XPS zostałby zniszczony przez rozpuszczalnik.

Szczelny montaż to 25% ceny okien.

Szczelny montaż okien jest znacznie droższy od montażu standardowego gdzie używa się tylko piany montażowej. Koszt montażu szczelnego z użyciem:

 • ciepłych parapetów,
 • poszerzeń,
 • izolacji w płynie,

to blisko 25% ceny samych okien.

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, nie mogliśmy w tym przypadku szukać oszczędności. Jest to w naszym przekonaniu koszt konieczny. Uważamy jednak, że szybko się zwróci w efekcie niższych rachunków za ogrzewanie.

Będziemy używać wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła co również determinuje konieczność uszczelnienia wszystkich otworów okiennych i drzwiowych w domu.

Koszty

Ile kosztował nas zakup i szczelny montaż okien? Zobacz nasz arkusz Excel, w którym umieściliśmy pełną informację. W zakładce SSZ znajdziesz również dodatkowe koszty, które ponieśliśmy już po montażu okien.

Related Posts

4 Comments

 • Blisko blisko 🙂 Nie zapomnę jak kiedyś podczas kapitalnego remontu mieszkania wymieniliśmy okna. To było mieszkanie w wielkiej płycie, a my nie znając się na rzeczy zamówiliśmy okna 5-komorowe… Panowie od montażu nie mogli wyjść z podziwu, po co nam takie ciężkie okna do bloku 😉

 • Marta

  A czy moglibyście podzielić się arkuszem gdzie porównaliście oferty firm? chętnie byśmy zapoznalibyśmy się z cenami takich okien mi mieli już jakiś podgląd firm i ich cen.

  • Mateusz Pawlik

   Marta, tak przygotuję w najbliższym czasie taki arkusz w formie nadającej się na publikację. Oczywiście wszystkie dane firm mamy zebrane w arkuszu roboczym więc będą to informacja z ofert, które otrzymaliśmy. Zachęcam do zapisania się na newsletter. Informację o dostępnym arkuszu wyślę na adres email.

 • Kamil

  Cześć, świetny blog! Przeczytałem najpewniej wszystkie posty i czekam na kolejne. Czy zamieszczaliscie już ten arkusz z ofertami na okna? Jeżeli tak to prośbą o informację, w którym poście. Jestem zapisany na newsletter:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *