Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

Witaj, jestem Mateusz. Jeśli kiedykolwiek szukałeś/aś informacji jak zbudować dom energooszczędny sposobem gospodarczym, z pewnością niejednokrotnie czułeś/aś niedosyt wiedzy i opinii fachowców.

Ja również, dlatego na tym blogu, krok po kroku będę opisywał nasz sposób na to:

 • gdzie szukać i znaleźć działkę budowlaną,
 • w jaki sposób wybrać projekt domu, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu,
 • jak zbudować wygodny i tani w eksploatacji dom energooszczędny systemem gospodarczym,
 • z jakich materiałów zbudować dom energooszczędny
 • jak znaleźć fachowców, którzy pomogą zbudować dom i nie spartaczą roboty,
 • jakich narzędzi użyć i skąd je pozyskać,
 • jak zagospodarować działkę,
 • jak oszczędzać pieniądze nie oszczędzając na jakości przy budowie i remoncie domu.

Dlaczego piszę blog

Jeśli tu trafiłeś/aś, to dla mnie znaczy, że prawdopodobnie myślisz o budowie własnego domu lub już jesteś w  trakcie inwestycji życia. Cieszę się, że tu jesteś. Dlatego chcę podzielić się z Tobą własnymi doświadczeniami, które zdobywam podczas inwestycji we własny energooszczędny dom.

Sam dopiero zaczynam tą przygodę, dlatego na bieżąco będę mógł dzielić się spostrzeżeniami, nabytą wiedzą, uzasadnieniem wyborów jakie podjęliśmy razem z moją żoną Justyną. Zapewne pojawią się też błędne decyzje i o nich również napiszę, by dać Wam możliwość by ich uniknąć.

Nie jestem ekspertem budownictwa. Z wykształcenia jestem informatykiem i na co dzień pracuję jako manager IT. Po godzinach spędzam czas z rodziną i nieustannie szukam sposobu na jeszcze lepsze życie.

Chcemy by blog stał się wartościowym źródłem wiedzy dla innych o tym jak budować dom energooszczędny. Powoli krok po kroku realizujemy nasze marzenia o własnym domu i jednocześnie czujemy, że jest to przygoda życia. Postanowiłem podzielić się doświadczeniami z własnej budowy domu z innymi i opisać nasze działania. Jednocześnie chcę zachować wspomnienia z naszej przygody oraz udowodnić, że marzenia się nie spełniają same, lecz można je realizować poprzez własną pracę i aktywne działanie.

Kilka lat temu podjęliśmy się generalnego remontu naszego pierwszego mieszkania w tzw. wielkiej płycie. Już wtedy wiedzieliśmy, że kiedyś będziemy chcieli mieć własny dom. Miejsce z ogrodem, gdzie dzieci będą mogły bezpiecznie spędzać czas na powietrzu. Gdzie będziemy mieć wpływ na otaczającą nas przestrzeń. Miejsce z dala od miejskiego hałasu, zanieczyszczonego powietrza i ciągłego ruchu. Gdzie rankiem słychać śpiew ptaków, a wieczorem relaksacyjny rechot żab i cykanie świerszczy. Dom energooszczędny, tani w utrzymaniu ale również tani w budowie.

Nasza historia – jak dotarliśmy do tego miejsca.

Jestem szczęśliwym mężem oraz ojcem dwóch wspaniałych córeczek – Natalki i Julki.

ja z dziewczynkami

Kilkanaście ostatnich  miesięcy możemy określić jako czas bardzo szczególny, który zostanie w pamięci na całe życie. Był to czas, w którym podjęliśmy wiele trudnych życiowych decyzji.

Od półtora roku mieszkamy w Wieliczce, mieście zwanym „królewskie miasto wielickie Wielka Sól„. Zanim się tu na dobre „zagnieździliśmy”, zdecydowaliśmy o sprzedaży naszego mieszkania w Tarnowie i przeprowadzce w pobliże Krakowa.

Decyzja o przeprowadzce dojrzewała w nas od kilku miesięcy. W tym okresie Justyna była z Julką na urlopie macierzyńskim i w perspektywie kilku miesięcy miała wrócić do pracy w Krakowie. A dokładniej, tą perspektywą była ogromna strata czasu na dojazdy do pracy, 80 km w jedną stronę, zamiast spędzania go z dziewczynkami.

Nie chcieliśmy żyć w ciągłym biegu.

Nim urlop Justyny dobiegł końca, postanowiłem zmienić pracę i znaleźć nową, w Krakowie. Później sprawy potoczyły się jak kula śnieżna. Wystawiliśmy nasze wymarzone mieszkanie na sprzedaż. Powoli zaczęliśmy szukać lokum w nowym miejscu. Wybór z wielu względów padł na Wieliczkę. To tutaj znalazłem odpowiednie dla siebie zajęcie i pracodawcę. Obecnie w efekcie tych decyzji, które wtedy wydawały się dość szalone, ale z których w jakimś sensie jesteśmy dumni, mieszkamy (z wyboru) w wynajmowanym mieszkaniu. Na początku 2018 podjęliśmy decyzję o kupieniu działki. Rozpoczęliśmy poszukiwania. Poznaj 5 sposobów, które wykorzystaliśmy by lepiej szukać działki pod budowę domu. Dzisiaj jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami działki. Powoli planujemy budowę domu.

Z doświadczenia wiem, że nic tak nie przekonuje jak dokładne wyliczenia. Informatyczny umysł nie umie funkcjonować bez liczenia wszystkiego. Dlatego chcę dzielić się na tym blogu prawdziwymi liczbami dotyczącymi naszej inwestycji. Chcę pokazać Ci czy:

 • bardziej opłaca się szukać działki samodzielnie czy skorzystać z agencji nieruchomości,
 • budować dom z deweloperem, czy samodzielnie podnajmując ekipy do poszczególnych etapów,
 • wynająć firmę do zagospodarowania ogrodu, czy lepiej wykonać pewne zadania własnymi siłami,
 • warto zakupić narzędzia niezbędne do budowy domu,
 • czy budowa domu energooszczędnego się opłaca oraz ile kosztuje dom energooszczędny,