Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek w celu lepszego dostarczania treści. Jeśli się nie zgadzasz, w każdej chwili możesz opuścić stronę i usunąć ciasteczka w swojej przeglądarce.

Jak szukać działki – 5 sprawdzonych sposobów – część 1

Jak szukać działki – 5 sprawdzonych sposobów – część 1

Przeczytaj również cześć 2 artykułu o tym jak szukać działki

Jak szukać działki? Szukanie działki pod budowę domu to zajęcie, które może przyprawić o ból głowy. Jednak jeśli dobrze się do tego przygotujesz, może się okazać, że w sumie nie sprawiło Ci to większego problemu i rzeczywiście wybrałeś/wybrałaś najlepszą działkę pod dom energooszczędny.

Aby ułatwić Ci poszukiwania idealnej działki, wskazuję 5 sprawdzonych sposobów, które wykorzystaliśmy podczas szukania swojej działki.

Jak szukać działki - mapa

Skorzystaj z portali internetowych

Sposobem, który w błyskawicznym tempie pozwoli Ci zapoznać się z dostępną ofertą nieruchomości na sprzedaż są wyszukiwarki w serwisach nieruchomości.

W Internecie jest co najmniej kilka serwisów ogólnopolskich (Otodom, Allegro, Gratka, OLX) oraz wiele mniejszych serwisów lokalnych. Pozwalają one bez konieczności utworzenia konta w serwisie (bez pozostawiania swoich danych kontaktowych) wyszukać interesujące nas nieruchomości. Dzięki intuicyjnym wyszukiwarkom w kilku krokach można określić wymagania dotyczące działki. Ogranicz kryteria do powierzchni, lokalizacji, ceny, oraz czy oferta ma pochodzić od osoby prywatnej, czy od agencji nieruchomości. Serwisy nieruchomości możesz wykorzystać również jako jedno z narzędzi by rozeznać ogólne ceny w okolicy.

Użyj aplikacji mobilnych

Coraz częściej serwisy nieruchomości udostępniają dedykowane aplikacje mobilne. Aplikacje mobilne upraszczają proces poszukiwania idealnej działki. Ograniczając obszar poszukiwań zyskujesz możliwość obejrzenia konkretnych działek. Funkcjonalnością, która szczególnie przypadła mi do gustu jest możliwość zakreślenia obszaru mapy, w którym chcemy szukać działki. Dzięki tej funkcji nie musimy tracić czasu na wypełnianie formularza określającego lokalizację. Jednym ruchem palca zakreślamy na mapie obszar poszukiwań. Funkcjonalność taką udostępnia aplikacja mobilna Otodom

Jak szukać działki - aplikacje mobilne

Wykorzystanie aplikacji mobilnych pozwala zapisać lokalizację działki w mapach. Dzięki temu później szybko przeanalizujesz odległości od miejsca pracy, szkoły, przystanku, lub innych często odwiedzanych miejsc.

Nie spiesz się z decyzją, bądź krytyczny 

By zwiększyć zainteresowanie, sprzedający często zamieszczają fotografie ukazujące zalety nieruchomości. Jeśli na jakąś ofertę szczególnie zwrócisz uwagę, koniecznie zweryfikuj zdjęcia. Oglądnij daną nieruchomość na miejscu. Zdarza się, że zdjęcia są celowo tak wykonane by pokazać walory i ukryć wady działki. Wystarczy spojrzeć na działkę w terenie. Zobaczyć ją z innej strony. Obejrzeć ją w innej porze dnia lub porze roku. Pamiętaj, że szukanie działki to proces długotrwały. Nie podejmuj decyzji o zakupie zbyt szybko. Gdy zbudujesz swój swój dom będziesz zamieszkiwał w tym miejscu przez wiele kolejnych lat.

Zazwyczaj w serwisie znajdziemy dokładną informację kontaktową do właściciela oferty. Dostępne są podstawowe informacje o działce. Zwróć uwagę jaka jest powierzchnia działki. Czy opisana jest  obecność mediów. Znajdź informacje o nachyleniu i ekspozycji działki. Jeśli ich nie ma, dopytaj podczas kontaktu z właścicielem. Odszukaj informację o jakość drogi dojazdowej. Koniecznie ustal, czy stan prawny nieruchomości nie budzi wątpliwości. Unikaj ofert, które dotyczą tylko części wartości nieruchomości. Zdecydowanie trudniej negocjować z kilkoma właścicielami niż z jednym.

By sprawniej szukać działki i lepiej wykorzystać wyniki wyszukiwania, można je zapisać w serwisie. W tym celu zazwyczaj wymagane jest utworzenie konta (i pozostawienie swoich danych kontaktowych). Mój sposób na zachowanie najciekawszych ofert to zapisanie ich w arkuszu kalkulacyjnym. Gdy mi przyszło szukać działki stworzyłem swój arkusz, w którym notowałem szczegółowe informacje nt. poszczególnych ofert. Najważniejsze by nie wracać wiele razy do tych samych ofert. Analizowałem tylko te działki, które mnie najbardziej zainteresowały. Oprócz tego weryfikowałem nowe ogłoszenia, które pojawiały się serwisach. W swoim arkuszu dodałem również formuły, które pomogły nam w podjęciu ostatecznej decyzji. Formuły wyliczające koszty związane z zakupem działki, uwzględniające prowizję pośrednika oraz koszty notarialne, podatki i opłaty.

Sprawdź ogłoszenia w lokalnej prasie

Istnieje spora szansa, że wiele prywatnych ogłoszeń o sprzedaży nieruchomości w okolicy znajdziesz w lokalnych gazetach.  Dziennikach, tygodnikach i biuletynach. Osoby samodzielnie sprzedający swoje działki korzystają z ogłoszeń w lokalnych mediach bo wierzą, że szybciej dotrze ono do zainteresowanych w okolicy. Starsze osoby, zazwyczaj bardziej ufają temu co na papierze niż informacjom zawartym w Internecie. Zatem może się okazać, że ogłoszenia offline nie pokrywają się z tymi, które znajdziemy w portalach internetowych. W związku z tym by szukać działki w sposób optymalny warto cyklicznie przeglądać prasę i również zapisywać najciekawsze oferty w arkuszu.

Jeśli wybierzesz ogłoszenie w prasie, istnieje duża szansa, że będziesz rozmawiać bezpośrednio z właścicielem danej nieruchomości. Agencje zazwyczaj nie reklamują pojedynczych ofert w miejscach gdzie trzeba zapłacić za ogłoszenie. Raczej zamieszczają informację w jaki sposób trafić do ich biura lub na ich stronę z katalogiem ofert. W rezultacie może się okazać, że cena, którą zawsze możemy negocjować, będzie niższa o prowizję dla biura nieruchomości.

Współpraca z biurami pośrednictwa nieruchomości

Dlaczego dzisiaj uważam agencje pośrednictwa nieruchomości za dobry sposób na poszukiwanie działki?

Bo agencje nieruchomości i biura pośrednictwa ze względu na zakres swojej działalności posiadają bardzo rozległą wiedzę na temat interesującej nas okolicy. Przede wszystkim blisko współpracują z lokalnymi urzędami, specjalistami z branży, jak również z instytucjami finansowymi i kancelariami notarialnymi. Więc pozwala to postrzegać biura pośrednictwa nieruchomości jako podmioty, z którymi warto nawiązać współpracę.

Jednak w rzeczywistości, jak zawsze wszystko zależy od osoby, z którą przyjdzie nam współpracować. Jej profesjonalizmu i indywidualnego doświadczenia. Co ważne dla kupującego to, że biura nieruchomości bardzo często w ramach swojej oferty sprzedaży dostarczają szerszej dokumentacji nt. nieruchomości niż robi to osoba prywatna. Skłonne są zlecić w imieniu sprzedającego badania geotechniczne. Dysponują dokumentami potwierdzającymi stan prawny nieruchomości. Inną zaletą jest to, że biorą udział w negocjacjach pomiędzy stronami transakcji.

Podczas oglądania działki w terenie pośrednik może pokazać nam nie tylko nieruchomość, którą jesteśmy zainteresowani, ale również inne sąsiadujące, które również posiada w ofercie. Zwiększamy w ten sposób szansę na znalezienie idealnej działki na której zbudujemy nasz dom energooszczędny.

Warto podkreślić, że pośrednik nieruchomości jest zobowiązany zabezpieczyć obie strony transakcji. Kupując z pomocą pośrednika nieruchomości mamy prawo czuć się bezpieczniej podczas przeprowadzenia transakcji.

Pośrednik, dla którego dobro klienta jest najważniejsze, zadba aby kupujący dostał wszelkie informacje. Po pierwsze, informacje  na temat działki. Również, na temat sprzedającego i jego motywów sprzedaży. I oczywiście, jedna z najważniejszych rzeczy, czyli informacji o warunkach cenowych.

Dobry pośrednik zajmie się również organizacją spotkania stron, umówi wizytę u notariusza, przygotuje dokumenty do podpisania umowy.

Nie zawsze pośrednik jest po naszej stronie

Jednak zdarza się tak, że pośrednikowi zależy jedynie na szybkiej sprzedaży i pobraniu prowizji od stron. Nie zawsze jego celem jest pomóc nam w szukaniu działki. Jeżeli uważasz, że działka jest tego warta, negocjuj i walcz o jak najlepsze warunki zakupu. Niejednokrotnie oferty prezentowane przez pośredników nie są obarczone prowizją od sprzedaży pobieraną od kupującego. Wszystko jednak zależy od tego, czy działka rzeczywiście jest atrakcyjna (wtedy trudno będzie negocjować prowizję pośrednika) czy może jednak nie wszystko jest oczywiste i sprzedającemu zależy by pozbyć się parceli.  Wtedy jest skłonny wziąć prowizję na siebie. Bez względu na to z kim przyjdzie nam współpracować podczas poszukiwania wymarzonej działki, należy pamiętać, że to nam ma odpowiadać miejsce w którym zbudujemy dom energooszczędny. My musimy być pewni, że wszystko jest tak jak sobie wyobrażamy i nie będziemy żałować zaraz po przekazaniu pieniędzy sprzedającemu.

Nie pal mostów

Nawet jeśli nie dojdzie do zawarcia transakcji, nadal kontakt z biurem pośrednictwa daje nam szansę na znalezienie w przyszłości tej najlepszej dla nas działki. Warto przy współpracy z agencją pośrednictwa nieruchomości pamiętać o tym, że im lepiej przedstawimy nasze potrzeby i wymagania, tylko łatwiej i szybciej pracownik biura zrozumie, na czym nam zależy i szybciej uzyskamy ciekawsze oferty. Otwartość i dialog z ludźmi pracującymi w agencjach nieruchomości może zaowocować zaskakująco dobrymi rezultatami naszych poszukiwań.

Porozmawiaj z sąsiadami

Gdy już obejrzymy działki i porozmawiamy z właścicielem lub pośrednikiem okazującym nam nieruchomość, nie bójmy się zapytać o sąsiadów mieszkających w okolicy. Rozmowa o sąsiadach i otoczeniu działki jest niezmiernie ważna. Pozwoli nam zorientować się jak może wyglądać nasze życie w tym miejscu, czego możemy się spodziewać w relacjach z sąsiadami. Bardzo ważne jest by wykazać się otwartością i porozmawiać również z sąsiadami oglądanej działki i obecnego właściciela.

Sąsiedzie pomóż mi szukać działki! Co może nam dać rozmowa z sąsiadem oglądanej działki?

Istnieją co najmniej dwie korzyści, które możemy wynieść z rozmowy z sąsiadami. Jedna z nich to dodatkowe informacje o sprzedającym. Coś co pozwoli nam zaufać osobie, od której przyjdzie nam kupić działkę lub wręcz przeciwnie, pozwoli uchronić się przed nieudaną transakcją. Druga, to zwiększenie szansy na obejrzenie kolejnych nieruchomości – nigdy nie wiadomo, czy sąsiad, zachęcony dobrą koniunkturą, również nie posiada nieruchomości na sprzedaż. Całkiem możliwe, że taka informacja może wpłynąć na nasze decyzje. Że w rezultacie kupimy działkę w lepszej lokalizacji lub z lepszym dojazdem, a może lepiej uzbrojoną, lub z większą powierzchnią, lepszą ekspozycją i nachyleniem.

A jak Wy poradziliście sobie z poszukiwaniem idealnej działki pod dom energooszczędny?

Podziel się swoimi sposobami w komentarzu. Napisz, czy któryś z moich sposobów również sprawdził się u Ciebie. Może będzie miał szansę skorzystać z moich sposobów w niedalekiej przyszłości. Zachęcam Cię byś  wtedy również podzielił/podzieliła się czy były one skuteczne również dla Ciebie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *